Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Nordkorea

Hyllningssången till Nordkoreas diktator Kim Jong-un

Nordkorea är ett slutet samhälle som styrs av diktatorn Kim Jong-un. Under hans styre har politiska motståndare och till och med familjemedlemmar avrättats. 

Landet är känt för sina brutala fångläger, där människor lever under omänskliga förhållanden. Samtidigt lever Kim Jong-un i lyx, medan befolkningen lider av svält och ekonomisk misär som ett resultat av hans politik.

Kristna i Nordkorea förföljs och dödas systematiskt. Många tvingas till tvångsarbete eller försvinner spårlöst. Att äga en bibel eller delta i gudstjänster är strängt förbjudet och kan leda till livstids fängelse i arbetsläger.

Nordkorea är starkt emot Gud, Jesus och religion. Att tillbe Gud och Jesus ses som ett hot mot landets ledning, där Kim-dynastin dyrkas som gudar.

Sången till Kim Jong-un

Det finns en populär sång i Nordkorea som bland annat har blivit viral på TikTok, där Kim Jong-un hyllas som "vänlige Fadern". Där framställs Kim Jong-un både som en fadersgestalt och en frälsare.

Sången är mycket medryckande och har en enkel text. Du kan lyssna på den här ovan. Här nedan har jag låtit översätta den till svenska:

Vänlige Fadern
Låt oss sjunga om Kim Jong-un, vår store ledare
Låt oss skryta om Kim Jong-un, vår vänlige Fader
Varmhjärtad som din mor, välvillig som din far
Han håller sina 10 miljoner barn i sina armar och tar hand om oss med hela sitt hjärta
Låt oss sjunga om Kim Jong-un, vår store ledare
Låt oss skryta om Kim Jong-un, vår vänlige Fader
Vi litar alla på och följer honom med ett hjärta, vår vänlige Fader
Kärleken du ger mig är som havet
Tilliten du ger mig är som himlen
Du är alltid vid vår sida
och uppfyller alla våra önskningar
Låt oss sjunga om Kim Jong-un, vår store ledare
Låt oss skryta om Kim Jong-un, vår vänlige Fader
Vi litar alla på och följer honom med ett hjärta, vår vänlige Fader
Låt oss sjunga om Kim Jong-un

Obotligt religiös

Människan är obotligt religiös. Om vi inte dyrkar Jesus, kommer vi att dyrka något eller någon annan, som exempelvis Kim Jong-un, vilket vi ser i Nordkorea. 

Det bör dock påpekas att alla som uttrycker dyrkan av den nordkoreanske diktatorn inte alltid gör det frivilligt. Att dyrka och ära Jesus sker däremot alltid av fri vilja.

Joh 5:23: för att alla ska ära Sonen, såsom de ärar Fadern. Den som inte ärar Sonen ärar inte heller Fadern, som har sänt honom.

Om du ännu inte har vänt dig till Jesus och tagit emot honom, vill jag uppmuntra dig att göra det. Då blir du frälst och räddad. 

Till skillnad från Kim Jong-un kan Jesus verkligen gripa in i ditt liv. Dessutom är det Gud som är den sanne vänlige Fadern!

2025-01-19 18:37

#Nordkorea #Kim Jong-un #Diktatur #Religionsförföljelse #Fångläger #Personkult #Politisk förföljelse #TikTok #Sång om Kim Jong-un #Vänlige Fadern #Bibelförbud #Religiös dyrkan #Propaganda

Dela:

1 kommentarer

Lars-goran Marklund - 20/01-25 06:42
Ära Universums härskare (💖Jesus 💥)
Nordkoreas Diktator är bara en människa inte en "Gud" möjligtvis en 💥😔Avgud.
Min misstänksamhet mot sådana människor kommer från 👍❤️Gud. Det är farligt att vara kristen i Nordkorea, deras mod och Tro kommer från 🙂💥💖Herren. St


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det måndagen den 7 juli 2025, vecka 28 och klockan är 00:00. Klas har namnsdag.

Dagens ord

Hebreerbrevet 13:5-6 - ...Ty han själv har sagt: Jag skall aldrig lämna dig eller överge dig.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-07-06 18:59
Gud hjälp mig , har så mycket oro för kommande dagar

2 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig

Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse

Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?

Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död

Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna

Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1

Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln

Vapenvila mellan Israel och Iran

Irankriget: Behöver vi vara rädda?

Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 06/07-25 06:58
💥(Man ska ha lust till det goda)🙏. Ägna inte din energi åt världsliga ting utan lita på *Herren* och du ska få❤️. 💖Jesus Kristus gör liv där inget liv är möjligt för en människa. Av *Tro* får man leva 🙏💥❤️

Skrevs i Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig


Mest lästa artiklar idag

  1. Hur många röster fick de partier som inte kom in i riksdagen?
  2. Ur-gammalt och ur-fånigt
  3. Ett nåderikt regn
  4. Gensvaret - Leder inte alla religioner till Gud?
  5. Hyllningssången till Nordkoreas diktator Kim Jong-un

Senaste bloggar och medier

  • Westerholm: Klimathysteri bakom haveriet med Northvolt
  • Nytt forskningsfokus på israeliskt universitet: Så finner man hopp
  • Dödssiffran vid kristna lägret i Texas ännu oklar

→ Läs allt här!


apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM