Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Dagens andakt
Vill du bli frälst?
Den frågan fick jag en gång. Jag hade aldrig fått en sådan fråga innan. Jag visste inte vad det var. Inte heller har jag fått en sådan fråga efteråt. Det var den enda gången jag har fått en sådan fråga. Och jag svarade "ja".
Det svaret har jag aldrig ångrat.
Därefter böjde jag mina knän, tog emot Jesus i mitt liv som min Herre och frälsare. Då blev jag det som jag inte visste riktigt vad det var för något. Jag blev frälst. Jesus förlät all min synd, födde mig på nytt, gjorde mig till en ny skapelse och jag fick gemenskap med den levande Guden som hade skapat mig.
Från den stunden var hela mitt liv för alltid förvandlat.
Min kära vän, jag vill ställa dig samma fråga. Du kanske liksom jag aldrig har fått den. Du kanske liksom jag inte riktigt vet vad den innebär. Men du bör, liksom jag, säga ja för att inte missa detta tillfälle – det absolut viktigaste du kan göra, nämligen att ta emot Jesus Kristus. Då blir du frälst, all din synd blir förlåten, Jesus blir din Herre, du blir född på nytt, blir en ny skapelse och du får gemenskap med Gud.
Trots att jag inte hade någon stor kunskap om Bibeln, Gud och Jesus så förstod jag att det var någonting med Jesus som jag behövde. Och när jag tog emot Jesus var frälsningen ett faktum. Det handlar inte om att du ska ha stor kunskap – det handlar om att du behöver ta emot Jesus och bli frälst.
Vill du bli frälst?
Bön: Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Dagens andakt Född på nytt Frälsning Frälst Ta emot Jesus Bön
Lars-goran Marklund - 02/08-23 23:49
När energin och tankarna fokuserar på
❤️ Gud försvinner svordomar, lögn osv.
Man gör ej som man vill ,man gör det
💖Jesus Kristus vill att man ska vara.
Endast då blir man frälst. "Saliga är de som icke se men tror ändå". Bönens makt är stor 💥💥💥
Bra 👍👍👍Christer.
Svenbull Svensson - 03/08-23 16:24
Otrolig viktig fråga att ställa! Frågan öppnar för ett liv med Jesus. Vandra med Honom.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det onsdagen den 3 september 2025, vecka 36 och klockan är 03:06. Alfhild och Alva har namnsdag.
Ty jag är viss om att varken död eller liv, varken änglar eller furstar, varken något som nu är eller något som ska komma, varken makter, höjd eller djup eller något annat skapat ska kunna skilja oss från Guds kärlek i Kristus Jesus, vår Herre. (Romarbrevet 8:38-39)
2025-09-02 20:57
Snälla ni bönehjälpare här på sidan - be för min pappa som ska på provtagning imorgon. Be att det inte är något allvarligt. Jag är mycket orolig, miste min mamma för några år sedan. I Jesu namn vi ber
Bibeln uppmanar oss att testa ankan
Skolbarn dödade i kyrka - Hatbrott?
Jesus vandrade omkring och gjorde gott
Har du blivit frälst? - Berätta det för oss!
Det finns två sätt att bli lurad på - Søren Kierkegaard
Djävulen är inte Gud – och inte människan heller
Jag vill komma till himlen - Donald Trump
Lars-goran Marklund - 02/09-25 19:35
Låter det för bra för att vara sant är det troligtvis lögn. En människa ska passa sig för (Falska profeter). Det som Bibeln gäller ❤️Guds ord. 💖Jesus Kristus undervisningen ska troende följa. Var lite misstänksam. Antingen följer man Skiften eller sina drifter. Så länge man är på jorden får man lida. Välj rätt meda
Skrevs i Bibeln uppmanar oss att testa ankan
Jag tror på en Gud i tre personer: Fadern, Sonen och Anden. Jesus, Guds Son, blev människa för vår skull.
Fadern och jag är ett. (Joh 10:30)
Kristendomen är inte religion, det är relation.
- Nicky Gumbel (f. 1955)
1. Bibeln uppmanar oss att testa ankan
2. Vad innebär döden och hur uppfattar människorna den?
3. Hamas gömmer sig bland civila israeler
4. Minkar och katter smittade av Corona
5. Frihet och försoning: Att befrias från våra egna fängelser genom tro på Jesus Kristus
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM