Människor från vitt skilda kulturer har en vecka på 7 dagar. Hur kommer det sig? Varför inte 5, 6, 8 eller 10 dagar?
Men man har försökt flera gånger genom historien ändra på sjudagarsveckan och göra om den till ett annat system.
Den franska regeringen beslutade 1793 att efter franska revolutionen 1789 skulle månaden bestå av tre tiodagarsveckor med den tionde dagen som vilodag.
Det forna Sovjetunionen har också försökt med samma sak. 1929 bestämde man sig för en femdagarsvecka. Det fungerade naturligtvis inte.
Då försökte man med en sexdagarsvecka 1931. Inte heller det fungerade.
De här exemplen visar tydligt att det går inte stoppa eller gå emot de ordningar som Gud har gjort och infört.
De ordningar som Gud har gjort för människan mår man bäst av eftersom det är det allra bästa.
2 Mos 20:9 Sex dagar ska du arbeta och göra alla dina sysslor. 10 Men den sjunde dagen, är HERRENS, din Guds sabbat [vila]. Då ska du inte göra något arbete, varken du eller din son eller din dotter, din tjänare eller din tjänarinna, eller din boskap, eller den främling som bor innanför dina portar.11 För på sex dagar gjorde HERREN himlen och jorden och havet och allt som är i dem, och vilade på sjunde dagen. Därför har HERREN välsignat sabbatsdagen [vilodagen] och helgat den.
Dessutom är Guds sabbat eller Guds vila en bild på frälsningen.
Hebr 4:3 För vi som har kommit till tro går in i vilan, som han sa: Så svor jag i min vrede: De ska inte komma in i min vila. Ändå har hans verk stått färdiga sedan världens grund blev lagd. 4 För på ett ställe har han sagt om den sjunde dagen på följande sätt: Och Gud vilade på sjunde dagen från alla sina verk.
#veckan #sjudagarsveckan #sabbat #vilodagen
Anna-Lena Hansson - 12/4-22 23:16
Det är ju fantastiskt vilket vittnesbörd att Gud finns och har sina ordningar. Har aldrig hört talas om detta med andra antal veckodagar man velat införa.
Idag är det fredagen den 6 juni 2025, vecka 23 och klockan är 11:55. Gustav och Gösta har namnsdag.
Upp. 11:8 Och deras kroppar ska bli liggande på gatan i den stora staden som andligt talat heter Sodom och Egypten, där också vår Herre blev korsfäst.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-06-06 09:18
Jesus kom med sol och varmt väder på nationaldagen❤️Tack
Varför firar vi Sveriges nationaldag den 6 juni?
Bibeln - Guds felfria och fullständiga ord
Joseph M. Scriven: Livshistorien om mannen som skrev Vilken vän vi har i Jesus
Tre vittnen som bekräftar vem Jesus är
Gud är närvarande när du läser Bibeln
Gud har farit upp under jubel: Profetia på Jesu himmelsfärd
Artisten Sebastian Stakset: ”Det var ett helvete jag levde i” - Malou Efter tio (TV4)
Yuval Raphael: Från terrorattack till Eurovision-succé - Grattis Israel till andraplatsen
Den legendariske pastorn Stanley Sjöberg har flyttat hem till Jesus
Andy Svensson - 06/06-25 11:01
Jag började Nationaldagen med en morgonpromenad och ser en man i 50 års åldern sitter på en bänk i naturreservatet det blev ett samtal om Jesus Kristus vår frälsare . Sverige 🇸🇪 behöver Jesus Kristus vår frälsare. Jag önskar alla läsare av Apg 29 en välsignad Nationaldag. Jesus Kristus är friden och glädjen i en mörk värl