Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Tusentals Hizbollah-terrorister skadade av sprängda personsökare - Flera döda

Apg29
2024-09-17 18:27

Nyheter

image_66e9aac03ef760.69016217.jpg

Bild: Världen idag.

Tusentals medlemmar i terror­organisationen Hizbollah ska ha skadats efter att deras personsökare exploderat samtidigt på olika platser i Libanon och Syrien. 

En rad explosioner i Libanon har orsakat omfattande skador, där minst 2,800 personer har skadats och nio dödats. 

Explosionerna inträffade när personsökare, som används av Hizbollah för kommunikation, plötsligt exploderade i olika delar av landet, inklusive Beirut och södra Libanon. 

Bland de skadade finns medlemmar av Hizbollah samt Irans ambassadör i Libanon.

Hackingattack

Flera källor rapporterar att explosionerna kan ha orsakats av en hackingattack, där Israel pekas ut som ansvarig för att ha manipulerat enheterna. 

Detta skulle ha varit en del av en "supply chain attack" (leverantörskedjeattack på svenska), där leverantörskedjan har infiltrerats för att orsaka skada. Israel har inte kommenterat dessa anklagelser.

Explosionerna har lett till panik och överbelastning på sjukhusen, där hälsoministeriet har uppmanat allmänheten att donera blod och undvika användning av trådlösa kommunikationsenheter. Händelsen beskrivs som det största säkerhetsintrånget mot Hizbollah sedan kriget i Gaza inleddes.

Hizbollah har nyligen köpt in personsökarna eftersom de har avrått att använda smartphone eftersom de var rädda att Israel skulle hacka dem.

Be

Be för Israel och länderna runt omkring. Människor behöver Jesus. Han är den ende som kan frälsa och rädda.

Apg29
Nyheter
2024-09-17 18:27

#Israel #Libanon #Hizbollah #Personsökare #Krig #Terror #Terrorism #Bön #Frälsning #Räddning #supply chain attack

Dela:

1 kommentarer

Lars-goran Marklund - 20/09-24 04:00
❤️Gud försvarar det land Herren
välsignar. (Han som är)💖Jesus är med dem. Den Ķyrka som Herren byggt kan ej rivas ner av människor. Be, läs Bibeln där står hur man ska vara.
Bra❤️❤️❤️


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det söndagen den 1 juni 2025, vecka 22 och klockan är 21:13. Gun och Gunnel har namnsdag.

Dagens ord

Ef. 2:16 Så skulle han försona de båda med Gud i en kropp genom korset, sedan han genom det hade dödat fiendskapen.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-06-01 12:19
Bed att jag får krafter för denna dag ,mårdåligt psykiskt.

4 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Gud är närvarande när du läser Bibeln

Gud har farit upp under jubel: Profetia på Jesu himmelsfärd

Artisten Sebastian Stakset: ”Det var ett helvete jag levde i” - Malou Efter tio (TV4)

Är dopet frälsande?

Yuval Raphael: Från terrorattack till Eurovision-succé - Grattis Israel till andraplatsen

Den legendariske pastorn Stanley Sjöberg har flyttat hem till Jesus

Kärnvapenhotet undanröjt: Vapenvila mellan Indien och Pakistan på plats

En ny påve redan vald - Leo XIV

Guds signatur i skapelsen och Skriften

Jakten på utomjordingar


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 01/06-25 06:30
(Man ska ha lust till det goda 💥👍) det väcker läslusten hos människan. Bibeln ska vara det rättesnöre som 💖Jesus Kristus undervisade om. ❤️Gud är alltid närvarande när man läser hans ord. ❤️Gud välsigna alla bedjare. Bra ***

Skrevs i Gud är närvarande när du läser Bibeln


Mest lästa artiklar idag

  1. Gud är närvarande när du läser Bibeln
  2. Jesu himmelsfärd var nödvändig, annars kan han inte komma tillbaka hit igen
  3. Joseph M. Scriven: Livshistorien om mannen som skrev Vilken vän vi har i Jesus
  4. Upplev Jesu budskap på ett enkelt sätt - Besök min populära TikTok-kanal med över 81 000 följare och 1,9 miljoner gillamarkeringar
  5. Födslovånda och vedermöda ─ Två begrepp i Bibelns undervisning om den yttersta tiden

Ditt stöd behövs nu!
SWISH: 072 203 63 74
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS
Att sätta in på bankkonto går alldeles utmärkt i fall du vill vara månadsgivare.
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM