Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Undervisning
"Hur Gud smorde Jesus från Nasaret med den helige Ande och kraft. Han som vandrade omkring, gjorde gott och botade alla som var under djävulens våld, för Gud var med honom."
(Apostlagärningarna 10:38)
Den här versen innehåller så otroligt mycket. Lägg märke till att det står: "Hur Gud smorde Jesus från Nasaret med den helige Ande." Hela treenigheten nämns i den här versen: Gud Fadern, Gud Sonen och Gud den helige Ande. Otroligt! Märkte du det? Fadern, Sonen och den helige Ande nämns i samma vers.
Sedan står det att Jesus smordes med den helige Ande och kraft och "Han som vandrade omkring, gjorde gott." Jesus, Sonen, blev alltså människa och vandrade omkring för att göra gott. Fadern, Sonen och den helige Ande är en Gud. Och Sonen blev människa så han kunde vandra omkring och göra gott och bota alla som var under djävulens våld. Ser du det i versen? Vilken vers! Du borde läsa och memorera den och tänka igenom ord för ord.
Treenigheten Fadern Sonen Den helige Ande
Lars-goran Marklund - 10/09-25 19:28
Det nya förbundet undervisade 💖Jesus Kristus om för att (*Evangeliumet) skulle spridas runt jorden.För Människan ska avstå från synd och Tro på 💖Jesus.
Herren samlade sina Får. Omvänd kan vem som helst bli. Människan spår men ❤️Gud rår.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det onsdagen den 10 september 2025, vecka 37 och klockan är 19:54. Tord och Turid har namnsdag.
Var därför Guds efterföljare, som hans älskade barn. (Efesierbrevet 5:1)
2025-09-10 16:39
Be för kvinna som ska gå igenom bröstcanser operation be också att det inte blir spridning fräl o hela henne Jesus låt hon får känna din gudomliga frid o närvaro att hon bärs igenom detta som segrare
Treenigheten och Jesus som människa
Nej, uppryckandet sker inte i september
De fyra benen - Den frälstes fortsatta vandring
Människan sa: Låt oss göra roboten till vår avbild
Bibeln uppmanar oss att testa ankan
Lars-goran Marklund - 10/09-25 19:28
Det nya förbundet undervisade 💖Jesus Kristus om för att (*Evangeliumet) skulle spridas runt jorden.För Människan ska avstå från synd och Tro på 💖Jesus.
Herren samlade sina Får. Omvänd kan vem som helst bli. Människan spår men ❤️Gud rår.
Skrevs i Treenigheten och Jesus som människa
Gud är en, men i tre personer: Fadern, Sonen och Anden och Jesus är Sonen som blev människa.
Vi har inte en överstepräst som inte kan ha medlidande med våra svagheter, utan en som blev frestad i allt liksom vi, men utan synd. (Heb 4:15)
Det är inte hur du ser på dig själv, utan hur du ser på Kristus som avgör allt.
- Horatius Bonar (1808–1889)
1. Nej, uppryckandet sker inte i september
2. Treenigheten och Jesus som människa
3. De fyra benen - Den frälstes fortsatta vandring
4. Världsunikt: Den stora kyrkflytten i Kiruna
5. Texterna till Christer Åbergs CD En vän så god
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM