Är du frälst? | Bönesidan | Butik | Media | TikTok | Om | Kontakt | Sök
Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
DU BEHÖVER JESUS

Singel i en stor värld

Mr Svensson
2022-09-17 16:26

LÄSARMEJL - Alla åsikter är skribentens egna.

/bild/singel-1663426411.jpg

Man blir minde bortbjuden till andra vänner än när man är i en relation. Som singel blir man mer isolerad, tyvärr. Bjud hem någon ensam vandrare idag. Må våra liv bli Gudsupptagna istället för självupptagna.

Singel i en stor värld

Att vara singel är inte alltid så lätt. Om jag till exempel blir allvarligt sjuk, vilket jag själv varit, så känner man sig otroligt ensam. Om det händer något så är man mer utsatt. 

Man blir minde bortbjuden till andra vänner än när man är i en relation. Som singel blir man mer isolerad tyvärr. Men ibland är det rätt skönt det med. 😊

Inlevelseförmåga och empati

Jag har märkt att många idag saknar inlevelseförmåga och empati för andra. Man är så självupptagen av familj, jobb , ekonomi och så vidare. Man har alltså inte ork och kraft att finnas till för andra. 

Förr var det så att folk besökte varandra och kom förbi, men nu är det andra tider. Och när man nuförtiden träffar en del människor så är mobilen mer intressant att se på. Jag saknar inlevelseförmåga och empatin idag. 

Självupptagen än Gudsupptagen?

Är det så att även kristna har gått in i Satans fälla, det vill säga blivit mer självupptagna än Gudsupptagna? Jesus Kristus sa sök först Guds rike och hans rättfärdighet, så ska ni få allt det andra också. Guds rike är annorlunda än världen. 

Min fråga: Är vi mer upptagna av världen än sv Guds rike? Hade Guds rike varit i vårt centrum hade den ensamma singelmamman inte suttit ensam en fredagskväll eller mannen. Då hade vi haft mer inlevelseförmåga med andras smärta och livssituation. 

Samtal om ensamheten

Igår var jag i bön tillsammans med en annan ensam broder i norr. Vi samtalade om ensamheten lite. Vi var båda överens om att det är inget man vill vara eller är skapt till. 

När vi sedan bad så lyfte vi fram några som också är ensamma. De ensamma själarna är mer utsatta, skulle jag vilja påstå. Så be gärna för mig och andra ensamma vänner.  

Bjud hem den ensamme

Bjud hem någon ensam vandrare idag. Må våra liv bli Gudsupptagna istället för självupptagna.  

Mr Svensson

#Singel #Ensam #Gudsupptagen #Självupptagen

Dela:

5 kommentarer

Lars - 17/09-22 21:32
Väldigt tänkvärda ord . Vi är så självupptagna i detta moderna samhälle.

Anna-Lena Hansson - 17/09-22 21:55
Toppen att någon skriver om detta!

Andy S - 18/09-22 09:05
Jag har tänkt på det här och samtalat med andra singlar. Så jag ville dela mina tankar.

Anonym - 20/09-22 09:46
Hej. Väldigt klockren artikel! Finns det inte någon ”samlingspunkt” för oss som känner så, kanske via Facebook eller liknande, där vi kan ha varandra och stötta, oavsett var i landet vi bor? Mvh /Anonym

Andy S - 21/09-22 02:52
Mycket bra Anonym det borde finnas en så kallad ”samlingspunkt ” . Är själv skeptisk till Facebook idag men det går att hitta andra kanaler.

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2023-09-28 23:13
Be för min rygg som gör så ont i kväll. Be också för vårt land. Be att våldet slutar, så människor slipper dö i dessa dåd. Be för polis, militär och vår regering. Herre kom med Din frid i allt kaos.

0 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Skeptiskt motstånd mot påstådda rymdlivsupptäckter

Guds kraft till frälsning

Bakgrunden till Palestinakonflikten

Svenska Kärnbibeln: En komplett översättning med mångsidiga funktioner

11 september: Från skotska slag till terrordåd och rymdfärjeuppskjutningar

Jesus kom för att frälsa oss

Det normala kristna livet: Tro, gemenskap och förföljelse

Åkalla Herrens namn

Ukrainakriget hotar sprida sig till Ryssland

Upplopp efter koranbränning


Senaste kommentaren

Svensson - 27/09-23 18:30
Som Christer sjunger på TikTok: ”du behöver Jesus” detta är något alla behöver, inklusive vetenskapsmän

Skrevs i Skeptiskt motstånd mot påstådda rymdlivsupptäckter


Ditt stöd behövs nu!
SWISH: 072 203 63 74
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS
Att sätta in på bankkonto går alldeles utmärkt i fall du vill vara månadsgivare.
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM