Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Gästblogg

Profetia från 1800-talet förutsa vägtunnlar under vattnet och flygplan

Holger Nilsson - Gästblogg

Den här artikeln är en gästblogg vars åsikter är skribentens egna.

/bild/profetia-1664284051.jpg

Vi skall här publicera en mycket intressant profetia från åren kring 1800. Den handlar om broar och att färdas under vattnet.

I Bibeln finns profetior om framtiden. Men även kristna med profetisk gåva har profeterat om kommande händelser.

Det är inte bara Bibelns profetior som visar på att vi lever i den tid då vi kan förvänta Jesus återkomst. Det finns profetior framburna genom människor som varit drivna av Guds Ande. 

Vi skall här publicera en mycket intressant profetia från åren kring 1800. Den handlar om broar och att färdas under vattnet.

Profetian

Vi återger här profetian som Emanuel Minos skriver om i sin bok Tag plats! Dörrarna stängs. Boken kan beställas från Sjöbergs förlag. Så här återger Minos det som hände för cirka 200 år sedan:

”På ett stugmöte inne i Sogn hade en kvinna rest sig upp och fört fram ett profetiskt budskap. Om vi tänker i vilken tid detta skedde, var det verkligen märkliga saker hon sa: 
”Under de sista dagarna ska det fattiga Norge bli ett av de rikaste länderna i världen. Förhållandena ska ändras och människorna vara annorlunda. Märkliga ting ska ske med kommunikationer och vägar. Norrmän ska kunna resa över fjället, under vattnet, på stora broar över fjordarna och genom luften.
Människorna skall på den tiden vara självupptagna och egoistiska. De ska också leva i synder som man normalt inte vågar nämna. Då skall ändens tid närma sig, och Herrens återkomst stå för dörren.” 

Vi kan nu konstatera att denna profetia har fått sin fulla uppfyllelse. Den utgör ytterligare en påminnelse om att vi lever mycket nära tiden för Jesus återkomst eftersom profetian fått sin uppfyllelse och var tecken på detta. 

Kommentar

Norge var verkligen fattigt på den tiden då denna profetia frambars. Det var nog svårt att förstå hur Norge skulle kunna förvandlas till ett av de rikaste länderna i världen, men så är det i dag. Detta beror till stor del av de oljefyndigheter som landet har gjort. 

När det gäller kommunikationerna var det inte så att man då kunde färdas genom luften, (flyg), eller under vattnet (vägtunnlar under vattnet).

Gud har sagt: 

”Jag förkunnar från början vad som ska komma och långt i förväg det som inte har skett.” Jes. 46.10.

Holger Nilsson - Gästblogg
2022-09-27 15:06

#Profetia #Norge #1800-talet #Flammor #Holger Nilsson #Emanuel Minos #Sista tiden #Tidstecken #Jesu återkomst

Dela:

1 kommentarer

Andy S - 28/09-22 07:28
Tack att du delar det här broder. Ber för dig varje dag Holger hoppas vi snart höres och synes.


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det torsdagen den 21 augusti 2025, vecka 34 och klockan är 22:41. Jon och Jonna har namnsdag.

Dagens ord

Var och en som åkallar Herrens namn skall bli frälst. (Romarbrevet 10:13)


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-08-21 22:03
Be för en förlossning,,för min dotter,att barnet är friskt. Be för mitt barnbarn helande från kolik. Be för föräldrarna. Be för att Gud välsignar oss.

0 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Jag vill komma till himlen - Donald Trump

Världsunikt: Den stora kyrkflytten i Kiruna

Det lutar mot fred: Historiskt möte mellan Trump och Putin

Historisk väckelse i Portland: Tusentals frälsta

Historiskt: Första bibelboken på svenskt teckenspråk ute på nätet

Är det dolt för Jesus än idag?

Du behöver inte resa ut i världen för att nå onådda folkgrupper - de finns redan här i Sverige

Kan de som blivit kremerade uppstå?

Uppryckandet: En kort 3D-animerad kristen film som kommer att förändra ditt liv

När en drickmugg predikade evangelium


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 21/08-25 17:03
Jaja 💖Jesus Kristus berömmer om man är värdig Himlen. En falsk människa är en hycklare. Herren ser det dolda. Tron på (han som är💖Jesus och be🙏är❤️Guds vilja. Följ Skriften inte Driften och du blir frälst. Be och du ska få det sa: 💖Jesus när han var på jorden.

Skrevs i Jag vill komma till himlen - Donald Trump


Mest lästa artiklar idag

  1. Jag vill komma till himlen - Donald Trump
  2. Världsunikt: Den stora kyrkflytten i Kiruna
  3. Krigshets - längtar Sverige efter krig?
  4. Hädelse mot den Helige Ande
  5. Uppryckandet: En kort 3D-animerad kristen film som kommer att förändra ditt liv

Senaste bloggar och medier

  • Pilgrimscentrum av stor betydelse för hela Norden
  • Skogsbrand tros ha avslöjat lärjungarnas hemort
  • Släpp loss lekmännen – de är nyckeln till väckelse i Sverige

→ Läs allt här!


TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.