Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Gästblogg

Profetia från 1800-talet förutsa vägtunnlar under vattnet och flygplan

Holger Nilsson - Gästblogg

Den här artikeln är en gästblogg vars åsikter är skribentens egna.

/bild/profetia-1664284051.jpg

Vi skall här publicera en mycket intressant profetia från åren kring 1800. Den handlar om broar och att färdas under vattnet.

I Bibeln finns profetior om framtiden. Men även kristna med profetisk gåva har profeterat om kommande händelser.

Det är inte bara Bibelns profetior som visar på att vi lever i den tid då vi kan förvänta Jesus återkomst. Det finns profetior framburna genom människor som varit drivna av Guds Ande. 

Vi skall här publicera en mycket intressant profetia från åren kring 1800. Den handlar om broar och att färdas under vattnet.

Profetian

Vi återger här profetian som Emanuel Minos skriver om i sin bok Tag plats! Dörrarna stängs. Boken kan beställas från Sjöbergs förlag. Så här återger Minos det som hände för cirka 200 år sedan:

”På ett stugmöte inne i Sogn hade en kvinna rest sig upp och fört fram ett profetiskt budskap. Om vi tänker i vilken tid detta skedde, var det verkligen märkliga saker hon sa: 
”Under de sista dagarna ska det fattiga Norge bli ett av de rikaste länderna i världen. Förhållandena ska ändras och människorna vara annorlunda. Märkliga ting ska ske med kommunikationer och vägar. Norrmän ska kunna resa över fjället, under vattnet, på stora broar över fjordarna och genom luften.
Människorna skall på den tiden vara självupptagna och egoistiska. De ska också leva i synder som man normalt inte vågar nämna. Då skall ändens tid närma sig, och Herrens återkomst stå för dörren.” 

Vi kan nu konstatera att denna profetia har fått sin fulla uppfyllelse. Den utgör ytterligare en påminnelse om att vi lever mycket nära tiden för Jesus återkomst eftersom profetian fått sin uppfyllelse och var tecken på detta. 

Kommentar

Norge var verkligen fattigt på den tiden då denna profetia frambars. Det var nog svårt att förstå hur Norge skulle kunna förvandlas till ett av de rikaste länderna i världen, men så är det i dag. Detta beror till stor del av de oljefyndigheter som landet har gjort. 

När det gäller kommunikationerna var det inte så att man då kunde färdas genom luften, (flyg), eller under vattnet (vägtunnlar under vattnet).

Gud har sagt: 

”Jag förkunnar från början vad som ska komma och långt i förväg det som inte har skett.” Jes. 46.10.

Holger Nilsson - Gästblogg
2022-09-27 15:06

Profetia Norge 1800-talet Flammor Holger Nilsson Emanuel Minos Sista tiden Tidstecken Jesu återkomst


1 kommentarer

Andy S - 28/09-22 07:28
Tack att du delar det här broder. Ber för dig varje dag Holger hoppas vi snart höres och synes.


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det tisdagen den 16 september 2025, vecka 38 och klockan är 03:00. Dag och Daga har namnsdag.

Dagens ord

Gal. 6:14 Men för min del vill jag aldrig någonsin berömma mig av något annat än av vår Herre Jesu Kristi kors, genom vilket världen är korsfäst för mig och jag för världen.


Senaste bönämnet

2025-09-15 22:16
Ber om frid över vårt äktenskap.

6 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Jesus gör goda saker, inga onda

Jesus är Guds Son

Apostlarna som ögonvittnen

Vikten av att läsa Bibeln

En radikal sanning

Jesus gör gott

Jesus - Guds Son från evigheten

Jesus - en historisk person

Charlie Kirk vittnade om Jesus innan han blev mördad

Treenigheten och Jesus som människa


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 15/09-25 17:23
Man kan börja med Ordspråks boken 💥där är ❤️ Guds ord till sina skapade verk människan. Lyd dem ,ta till dig dem och energin ägnas åt det (*Eviga livet) som 💖 Jesus Kristus undervisade om. Ha lust till det goda 😍💖🙏 💥 Välsigna alla 🙏bedjare🙏😍😍&#

Skrevs i Vikten av att läsa Bibeln


Senaste bloggar och medier

  • Hebreerbrevet 3 – Att höra Jesus tala
  • DAGENS BIBELORD - 1 Tess 3:12-13
  • Dagens andakt, den 16 september

Treenigheten

En Gud, tre personer – och Jesus är Sonen som blev människa för vår skull.

Och Ordet blev kött och bodde bland oss. (Joh 1:14)


Citatet

Gud är hemma, det är vi som är på resa.
- Meister Eckhart (1260–1328)


Mest lästa artiklar idag

1. Vikten av att läsa Bibeln
2. Uppryckandet: En kort 3D-animerad kristen film som kommer att förändra ditt liv
3. Jesus gör gott
4. Jesus är Guds Son
5. Människan sa: Låt oss göra roboten till vår avbild

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM