Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Gästblogg
Den här artikeln är en gästblogg vars åsikter är skribentens egna.
Vi skall här publicera en mycket intressant profetia från åren kring 1800. Den handlar om broar och att färdas under vattnet.
I Bibeln finns profetior om framtiden. Men även kristna med profetisk gåva har profeterat om kommande händelser.
Det är inte bara Bibelns profetior som visar på att vi lever i den tid då vi kan förvänta Jesus återkomst. Det finns profetior framburna genom människor som varit drivna av Guds Ande.
Vi skall här publicera en mycket intressant profetia från åren kring 1800. Den handlar om broar och att färdas under vattnet.
Vi återger här profetian som Emanuel Minos skriver om i sin bok Tag plats! Dörrarna stängs. Boken kan beställas från Sjöbergs förlag. Så här återger Minos det som hände för cirka 200 år sedan:
”På ett stugmöte inne i Sogn hade en kvinna rest sig upp och fört fram ett profetiskt budskap. Om vi tänker i vilken tid detta skedde, var det verkligen märkliga saker hon sa:
”Under de sista dagarna ska det fattiga Norge bli ett av de rikaste länderna i världen. Förhållandena ska ändras och människorna vara annorlunda. Märkliga ting ska ske med kommunikationer och vägar. Norrmän ska kunna resa över fjället, under vattnet, på stora broar över fjordarna och genom luften.
Människorna skall på den tiden vara självupptagna och egoistiska. De ska också leva i synder som man normalt inte vågar nämna. Då skall ändens tid närma sig, och Herrens återkomst stå för dörren.”
Vi kan nu konstatera att denna profetia har fått sin fulla uppfyllelse. Den utgör ytterligare en påminnelse om att vi lever mycket nära tiden för Jesus återkomst eftersom profetian fått sin uppfyllelse och var tecken på detta.
Norge var verkligen fattigt på den tiden då denna profetia frambars. Det var nog svårt att förstå hur Norge skulle kunna förvandlas till ett av de rikaste länderna i världen, men så är det i dag. Detta beror till stor del av de oljefyndigheter som landet har gjort.
När det gäller kommunikationerna var det inte så att man då kunde färdas genom luften, (flyg), eller under vattnet (vägtunnlar under vattnet).
Gud har sagt:
”Jag förkunnar från början vad som ska komma och långt i förväg det som inte har skett.” Jes. 46.10.
Holger Nilsson - Gästblogg - 2022-09-27 15:06
Profetia Norge 1800-talet Flammor Holger Nilsson Emanuel Minos Sista tiden Tidstecken Jesu återkomst
Andy S - 28/09-22 07:28
Tack att du delar det här broder. Ber för dig varje dag Holger hoppas vi snart höres och synes.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det måndagen den 20 oktober 2025, vecka 43 och klockan är 01:04. Sibylla har namnsdag.
Joh. 19:16 Då utlämnade han honom därför åt dem till att korsfästas. Och de tog Jesus och förde bort honom.
Lars-goran Marklund - 19/10-25 07:10
Det blir inte fred på jorden. När Jesus Kristus kommer med skyarna blir fred.
Det är min Tro.
Skrevs i Hur kan det bli fred i Gaza?
Jesus är Gud som blev människa, alltid ett med Fadern och Anden.
Fadern och jag är ett. (Joh 10:30)
Förvänta stora saker av Gud. Utför stora ting för Gud.
- William Carey (17611834)
1. Jesus sätter dig fri från hatet
2. Kristna förföljs i Turkiet
3. De historiska händelserna kring Jesu födelse, död och uppståndelse
4. Min första CD: En vän så god
5. Stefan Hallmans vittnesbörd
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM