Julkalender
Jesus blev människa för att kunna dö på korset.
Hebr 10:5 Därför säger han då han kommer i världen: Offer och gåvor begärde du inte, men en kropp har du berett åt mig. 6 Brännoffer och offer för synder hade du inte behag till. 7 Då sa jag: Se, jag kommer, i bokrullen är skrivet om mig, för att göra din vilja, o Gud.
Detta hänvisar till Kristi ankomst till världen och hans vilja att uppfylla Guds vilja genom att offra sin kropp som ett fullkomligt offer för synderna. Det är en nytestamentlig passage som belyser Jesu offer och dess särskilda karaktär.
Versen "Därför säger han, när han träder in i världen" refererar till Guds Son, Jesus Kristus, och hur han själv, när han kommer till världen, uttrycker eller uttalar det som följer om offrandet av kroppen. Detta är en tolkning och applicering av principer som finns i Gamla testamentet.
Offrerna i Gamla testamentet är profetiska förebilder till Jesu fullkomliga offer på Golgata kors. Offrerna i Gamla testamentet kunde inte borttaga några synder; därför krävdes ett fullkomligt offer för att uppnå detta. Av den anledningen var det nödvändigt för Jesus att inkarneras och bli människa, för att han skulle kunna offra sig och försona mänskligheten med Gud.
Det finns liknande tankar i Psaltaren som Hebreerbrevet beskriver, till exempel Psaltaren 40:7-8:
"Slaktoffer och matoffer behagar dig inte. Du har öppnat mina öron, du frågar varken efter brännoffer eller syndoffer. Då sa jag: Se, jag kommer: i bokrullen står det skrivet om mig." (Ps 40:7-8)
Så när författaren till Hebreerbrevet säger "Därför säger han, när han träder in i världen," refererar han till Jesu ankomst och hur det sammanfattar och uppfyller de tankar som redan finns i Gamla testamentet.
#Lucköppning #Jul #Julkalender #Profetia #Jesus Kristus
Lars-goran Marklund - 14/12-23 00:55
"Ha lust till det goda) " sa alltid min Farmor. Hennes ord är som en gyllene krans i mitt liv nu. Det var för att jag skulle ändra tankarna. 👍❤️Närma dig Herren och läs Bibeln. Ta den rätta vägen. Mirakelnas tid är ej förbi ❤️💥👍
Bra 💥👍❤️Christer
Idag är det söndagen den 1 juni 2025, vecka 22 och klockan är 07:33. Gun och Gunnel har namnsdag.
Ef. 2:16 Så skulle han försona de båda med Gud i en kropp genom korset, sedan han genom det hade dödat fiendskapen.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-06-01 01:29
Bed allvarligt för min dotter som har drogproblem! Bed att hon börjar söka Gud. Bed om ett radikalt möte. Bed att hon får realistiska tankar.
Gud är närvarande när du läser Bibeln
Gud har farit upp under jubel: Profetia på Jesu himmelsfärd
Artisten Sebastian Stakset: ”Det var ett helvete jag levde i” - Malou Efter tio (TV4)
Yuval Raphael: Från terrorattack till Eurovision-succé - Grattis Israel till andraplatsen
Den legendariske pastorn Stanley Sjöberg har flyttat hem till Jesus
Kärnvapenhotet undanröjt: Vapenvila mellan Indien och Pakistan på plats
En ny påve redan vald - Leo XIV
Lars-goran Marklund - 01/06-25 06:30
(Man ska ha lust till det goda 💥👍) det väcker läslusten hos människan. Bibeln ska vara det rättesnöre som 💖Jesus Kristus undervisade om. ❤️Gud är alltid närvarande när man läser hans ord.
❤️Gud välsigna alla bedjare.
Bra ***