Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

TV

John Bunyan och "Kristens resa": En av den kristna litteraturens mest inflytelserika verk

Pilgrim’s Progress

The Pilgrim’s Progress (Kristens resa).

Lördag 25/5 visar Himlen TV7 återigen Kristens resa! Passa på att se denna uppskattade animerade version av en verklig klassiker. 

Filmen är en träffsäker och gripande allegori om om de frestelser och utmaningar som möter en troende på vandringen mot den himmelska staden.

John Bunyan skrev Kristens resa (Pilgrim’s Progress) i fängelset för över 340 år sedan. Boken smugglades in i den underjordiska kyrkan under kommunismen, den var en tid förbjuden i Kina och den har sålts mer än någon annan bok, med undantag för Bibeln.

Efter sändning finns filmen att se i Play-arkivet till och med följande söndag 2/6.

Se här: www.himlentv7.se

Om John Bunyan

John Bunyan (1628–1688) var en engelsk författare och predikant, mest känd för sin allegoriska roman "Kristens resa" ("The Pilgrim's Progress"), som är en av de mest betydelsefulla verken i engelsk litteratur.

Bunyan föddes i Elstow, nära Bedford, England. Han växte upp under enkla förhållanden och arbetade som tennsmältare, liksom sin far. Under 1640-talet deltog han som soldat i det engelska inbördeskriget på parlamentarisk sida. Efter kriget gifte han sig och började intressera sig för kristen tro, vilket ledde till att han blev en predikant inom den puritanska rörelsen.

Bunyans kristna övertygelser resulterade i att han flera gånger fängslades för att ha hållit olagliga predikningar, och det var under en sådan fängelsevistelse som han började skriva "Kristens resa".

Om "Kristens resa"

"Kristens resa" publicerades första gången 1678 och är en allegorisk berättelse som beskriver en kristens pilgrimsfärd från "Den Fördärvade Staden" (City of Destruction) till "Den Himmelska Staden" (Celestial City). Boken är uppdelad i två delar.

Första delen följer huvudpersonen Kristens (Christian) resa. På sin väg möter han olika karaktärer och platser som symboliserar olika frestelser och svårigheter en kristen kan stöta på i sitt andliga liv. Exempelvis möter han Evangelist, som leder honom till den rätta vägen, och han måste ta sig förbi Slough of Despond (Modfälthetens Träsk) och Vanity Fair (Fåfängans marknad).

Andra delen, publicerad 1684, berättar om Kristens hustru Kristina (Christiana) och deras barns resa till den Himmelska Staden. Denna del innehåller också många allegoriska figurer och händelser som speglar den kristna trosvandringen.

Betydelse och påverkan

"Kristens resa" har haft en enorm påverkan på både litteratur och kristen tro. Den översattes snabbt till många språk och har aldrig varit ur tryck sedan sin första publicering. Bokens allegoriska stil har influerat många författare och teologer, och dess teman om tro, uthållighet och kampen mellan gott och ont fortsätter att resonera hos läsare världen över.

John Bunyans liv och verk är ett exempel på hur kristen tro kan inspirera till stor litteratur, och hans bidrag till den kristna litteraturen är fortfarande högt värderat.

2024-05-22 13:07

TV Film Bok John Bunyan Klassiker


1 kommentarer

Lars-goran Marklund - 22/05-24 21:10
För ❤️Gud är inget omöjligt. För Mirakelnas mästare 💖Jesus är allt möjligt.
Undrens tid är ej förbi, det är trons kraft som kan förvandla en människa. Tro och det blir bra.
Bra ❤️❤️❤️


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det onsdagen den 3 september 2025, vecka 36 och klockan är 15:14. Alfhild och Alva har namnsdag.

Dagens ord

Ty jag är viss om att varken död eller liv, varken änglar eller furstar, varken något som nu är eller något som ska komma, varken makter, höjd eller djup eller något annat skapat ska kunna skilja oss från Guds kärlek i Kristus Jesus, vår Herre. (Romarbrevet 8:38-39)


Senaste bönämnet

2025-09-02 20:57
Snälla ni bönehjälpare här på sidan - be för min pappa som ska på provtagning imorgon. Be att det inte är något allvarligt. Jag är mycket orolig, miste min mamma för några år sedan. I Jesu namn vi ber

3 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Bibeln uppmanar oss att testa ankan

Den helige Ande är smörjelsen

Skolbarn dödade i kyrka - Hatbrott?

Jesus vandrade omkring och gjorde gott

Har du blivit frälst? - Berätta det för oss!

Det finns två sätt att bli lurad på - Søren Kierkegaard

Djävulen är inte Gud – och inte människan heller

Jag vill komma till himlen - Donald Trump

Världsunikt: Den stora kyrkflytten i Kiruna

Det lutar mot fred: Historiskt möte mellan Trump och Putin


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 02/09-25 19:35
Låter det för bra för att vara sant är det troligtvis lögn. En människa ska passa sig för (Falska profeter). Det som Bibeln gäller ❤️Guds ord. 💖Jesus Kristus undervisningen ska troende följa. Var lite misstänksam. Antingen följer man Skiften eller sina drifter. Så länge man är på jorden får man lida. Välj rätt meda

Skrevs i Bibeln uppmanar oss att testa ankan


Senaste bloggar och medier

  • Pingstkyrka i Tierp överväger att lämna samfundet: ”Är inte ensamma”
  • Nordisk företagarkonferens i Stockholm 5-6/9
  • Patrik Sandberg: ”En ny tid med Andens eld över församlingen i Sverige”

→ Läs allt här!


Treenigheten

Jag tror på en Gud i tre personer: Fadern, Sonen och Anden. Jesus, Guds Son, blev människa för vår skull.

Och Ordet blev kött och bodde bland oss. (Joh 1:14)


Citatet

När Kristus kallar en människa, kallar han henne att komma och dö.
- Dietrich Bonhoeffer (1906–1945)


Mest lästa artiklar idag

1. Bibeln uppmanar oss att testa ankan
2. Vad innebär döden och hur uppfattar människorna den?
3. Minkar och katter smittade av Corona
4. Hamas gömmer sig bland civila israeler
5. Frihet och försoning: Att befrias från våra egna fängelser genom tro på Jesus Kristus

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.