Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Jimmie Åkesson: Riv moskéer

2023-11-25 14:40

Islam

Riv moskér

Bild: Aftonbladet. 

Jimmie Åkesson:  Det finns ingen plats för islamister i Sverige. Det är min bestämda, ärliga uppfattning. Tyvärr är det inte lika tydligt i Sveriges största parti, Socialdemokraterna. Socialdemokraterna är en aktiv del av den islamistiska rörelsen i Sverige.

På Sverigedemokraternas landsdagar i Västerås sa partiledaren Jimmie Åkesson enligt Aftonbladet:

– På sikt behöver vi börja konfiskera och riva moskébyggnader där det sprids antidemokratisk, antisvensk, homofob eller antisemitisk propaganda eller allmän desinformation om det svenska samhället. 

– Minareter, kupoler, halvmånar eller andra attribut som tjänar som islamistiska monument i stadsbilden bör helt tas bort.

Ingen plats för islamister

– Det finns ingen plats för islamister i Sverige. Det är min bestämda, ärliga uppfattning. Tyvärr är det inte lika tydligt i Sveriges största parti, Socialdemokraterna. Socialdemokraterna är en aktiv del av den islamistiska rörelsen i Sverige.

– Jag pekar ut att jag tycker att det är rimligt att man tar krafttag mot det här. Sedan får man titta på vad som är konstitutionellt möjligt, men någonting måste göras.

Vad är en moské?

– Det är inte helt lätt att definiera en moské. Det kan vara vilken samlingslokal som helst och det är klart att man ska kunna ha en samlingslokal om man tillber en gud eller har en religion, det har jag inga problem med. Problemet blir när man tvingar på andra sin religion. Till exempel när man bygger monumenten, höga minareter och har böneutrop. Vi tycker inte att det är rimligt.

Ett förvandlat land

Sverige och alla som bor i landet behöver Jesus. Jesus är den ende som kan frälsa. Inga främmande religioner kan frälsa. Ta emot Jesus Guds Son och bekänn honom som Herren. Tro att Gud har uppväckt honom från de döda. Då sker frälsningens under omedelbart i ditt liv. 

När människor tar emot Jesus och blir frälsta kommer främmande religioner, som till exempel Islam få minskat inflytande. Svaret är alltid Jesus, så ge våra medmänniskor Jesus. 

Och när människor tar emot Jesus och får sina liv förvandlade blir Sverige förvandlat.

Islam
2023-11-25 14:40

#Islam #Sverigedemokraterna #Islamism #Moské #Jimmie Åkesson

Dela:

2 kommentarer

Lars-goran Marklund - 01/12-23 03:25
Även om en rasist klär sig i kostym är det en rasist.❤️Gud vill att man ska se människor 👍. 💥Hämden är Herrens👍. Det står i Bibeln . Omvänd dig nu medan nådetiden är💥💥💥 Öppna ögonen och hjärtat för 💖Jesus Kristus❤️
Bra👍💥❤️Cr


Svensson - 03/12-23 15:46
Villoläror är farligt. Vi måste till Herren och inget annat.
Dock har jag överlåtit domen till Jesus och inte mig själv.


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det fredagen den 7 februari 2025, vecka 06 och klockan är 22:08. Rikard och Dick har namnsdag.

Dagens ord

Jesus gick omkring i hela Galileen och undervisade i synagogorna, predikade evangeliet om riket och botade alla slags sjukdomar och krämpor bland folket. (Matteus 4:23)


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-02-07 16:12
Jesus, jag behöver hjälp med total energi för att kunna utföra alla stressade måsten, var med mig. Amen

2 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Jesus är Gud i Gamla testamentet

Stor sorg många tårar - läsarmejl om skolskjutningen i Örebro

Flera döda efter skolskjutning i Örebro

Koranbrännarens vän Salwan Najem dömd för hets mot folkgrupp

Trumpprofetiorna i nytt ljus: Daniel Kolenda ifrågasätter kritiken mot "falska profeter" efter Trumps valseger 2024

Varför får kristna och buddister kränkas, men inte muslimer? | Veckans nyheter i Världen idag

Koranbrännaren Salwan Momika mördad i livesändning på Tiktok

Domedagsklockan slår fel – jorden kommer inte att gå under

Fem bombdåd senaste dygnet i Sverige

Profetian uppfylls: Donald Trump tar plats som USA:s 47:e president


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 07/02-25 06:37
Den (Gyllene medelvägen)smala med 💥👍Tro ska man gå medan man är på jorden. Öppna ögonen och hjärtat för 👍Herren då blir man räddad av💖Jesus. Alla som åkallar ❤️Gud blir frälsta. Läs Bibeln och bli vis. Amen❤️👍💥

Skrevs i Jesus är Gud i Gamla testamentet


Ditt stöd behövs nu!
SWISH: 072 203 63 74
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS
Att sätta in på bankkonto går alldeles utmärkt i fall du vill vara månadsgivare.
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM