Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Koranbränningarna

Jesus är lösningen för korankrisen

/bild/korset-jesus-1691058983.jpg

Hur löser vi problemet med att folk bränner koranen? Det är mycket enkelt. Vi berättar om Jesus och frälsningen i honom. När människor tar emot Jesus så upptäcker de att det finns bättre saker här i världen än att bränna koranen. Faktum är att då slutar de att bränna koranen.

Visste du att Jesus brände inga böcker? Inte heller rev Jesus ner avgudatempel, eller slog sönder deras statyer. Faktum är att han straffade inga avgudadyrkare eller dödade dem. Inte heller gjorde han uppror mot ockupationsmakten som en gerillasoldat, inte heller var han en politiker eller världslig kung. Nej, han kom för att frälsa och rädda människor från synden.

När människor tar emot Jesus så kommer de inte vilja ta del i avgudatempel, tillbe statyer och inte heller försöka ta makten med våld, eller läsa falska skrifter. Det problemet kommer då inte att vara. Det är väldigt lätt att trilla dit i diskussionerna och debatterna som går på högvarv idag och tänka i banor som inte hör Guds rike till.

Världen säger: Vi måste in i Nato. Världen säger: Vi är i krig med terrorismen. Världen säger: Vi har yttrandefrihet så låt oss bränna koranen. Nej, ge människor Jesus Kristus så kommer mycket av de problemen som vi idag står i vara lösta!

Koranbränningarna - 2023-08-03 12:25

Islam Koranbränning Religion Allah Koranen Jesus Evangelisation


2 kommentarer

Lars-goran Marklund - 03/08-23 21:23
Det står ingenstans i bibeln att Nato ska rädda jorden. Krig och jordbävningar förebådar ändens tid ,det är snart.
Herrens stora dag är nära . Den här världen ska förgås men Jesus ord är för evigt. Människor spår men Gud rår.
Bra Christer


Göran - 05/08-23 11:05
Vi ber för dem som ännu ej funnit Jesus.


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det onsdagen den 22 oktober 2025, vecka 43 och klockan är 23:58. Marika och Marita har namnsdag.

Dagens ord

Joh. 19:19 Men Pilatus skrev också en överskrift och satte upp den på korset. Och där stod skrivet: Jesus från Nasaret, judarnas Konung.


Senaste bönämnet

2025-10-22 21:08
Vill någon be för mig så skulle jag uppskatta det.Det känns så mörkt inom mig, för det är sjukdomar i min familj. Jag ber men det blir inte ljusare.Tack!

1 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Ove - 22/10-25 23:02
Framgår det något om vad denne förkunnare tror om uppryckandet?

Skrevs i Nu har det dykt upp en ny stjärna på den falska profethimlen


Senaste bloggar och medier

  • Was RFK Jr. Prophesying the Future? His 2022 Warning Is Coming True Before Our Eyes
  • Unstoppable Revival: Turning Point USA Faith Network Doubles in Record Time
  • Progressive Publishers Turn Children’s Bibles into Social Justice Propaganda

Treenigheten

Jesus är Guds Son, både Gud och människa, i Treenigheten.

Tomas svarade honom: "Min Herre och min Gud!" (Joh 20:28)


Citatet

Vi är alla födda som syndare, men vi måste födas på nytt som heliga.
- George Whitefield (1714–1770)


Mest lästa artiklar idag

1. Nu har det dykt upp en ny stjärna på den falska profethimlen
2. Morsan har stuckit
3. Jesus sätter dig fri från hatet
4. Dagen då solen stod stilla
5. Live med Christer Åberg - 27/6 2021 kl 21:45

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.