Påsken
Graven är tom - Jesus har uppstått!
När vi läser om Jesu korsfästelse och uppståndelse i Bibeln uppstår ofta frågor om tidsberäkningen. Traditionen säger att Jesus dog på långfredagen och uppstod på påskdagens söndagsmorgon. Men hur förhåller sig detta till Jesu egna ord om att vara i graven i "tre dagar och tre nätter" (Matt. 12:40)? För att förstå detta måste vi granska den judiska tidsuppfattningen och hur dagar räknades i Jesu tid.
När Johannes säger att "den sabbaten var en stor dag" (Joh. 19:31), menar han att den vanliga veckosabbaten (lördagen) detta år sammanföll med påskhögtiden (15 Nisan). Det gjorde dagen extra helig – därför "stor sabbat". Det fanns inte två sabbater den veckan, utan en enda, särskilt högtidlig sabbat.
Detta uppfyller fullt ut profetian om "tre dagar". Denna förståelse har varit den kristna kyrkans gemensamma uppfattning sedan apostlarnas tid.
#Påsk #Påsken #Långfredagen #Påskdagen #Påskafton #Sabbatsdagen #15 Nisan #Jesu död #Jesu uppståndelse #Korset
Fredrik - 18/04-25 11:17
Samma sak som i matteus 20:12
Arbetarna fick full lön för en dag, fast de arbetat 1 timma.
Lars-goran Marklund - 19/04-25 03:48
Måste man förstå allting?💖Jesus Kristus sa att: Öppna ögonen och hjärtat för
💥👍 Herren 💥. Det man ska göra är närmare dig❤️Gud då närmar sig Herren dig.
En bra början är att regelbundet gå i kyrkan. Ett jordeliv ska bestå av Tro.
Bra 👍❤️👍
Idag är det onsdagen den 4 juni 2025, vecka 23 och klockan är 03:01. Solbritt och Solveig har namnsdag.
Hebr. 6:6 men sedan har avfallit, för dem är det omöjligt att på nytt bli förnyade till omvändelse, då de själva på nytt korsfäster Guds Son och öppet hånar honom.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-06-03 23:11
Be för mig och en syster i Kristus. Av någon obegriplig anledning har jag hamnat i onåd hos henne. Vi är väldigt olika rent intellektuellt och med olika bakgrund, låt oss trots detta kunna försonas.
Joseph M. Scriven: Livshistorien om mannen som skrev Vilken vän vi har i Jesus
Tre vittnen som bekräftar vem Jesus är
Gud är närvarande när du läser Bibeln
Gud har farit upp under jubel: Profetia på Jesu himmelsfärd
Artisten Sebastian Stakset: ”Det var ett helvete jag levde i” - Malou Efter tio (TV4)
Yuval Raphael: Från terrorattack till Eurovision-succé - Grattis Israel till andraplatsen
Den legendariske pastorn Stanley Sjöberg har flyttat hem till Jesus
Kärnvapenhotet undanröjt: Vapenvila mellan Indien och Pakistan på plats
Lars-goran Marklund - 03/06-25 21:43
Bra visa👍 och ett verkligt 💥bra budskap som tröstar en sargad själ 👍
Välsigna alla bedjare ❤️Gud
Bra ***
Skrevs i Joseph M. Scriven: Livshistorien om mannen som skrev Vilken vän vi har i Jesus