Terrorism
Skolministern kräver bättre kontroller av IS-återvändare som arbetar med svenska barn och ungdomar. Bild: Expressen.
Skolminister Lotta Edholm, från partiet Liberalerna (L), kritiserar det svenska samhället, särskilt skolan, för att ha varit alltför naiv när det gäller personer som återvänder från den tidigare terrorstaten IS. Detta kommer som en reaktion på Expressens undersökning, som visar att över en fjärdedel av de bekräftade IS-återvändarna har fått anställning inom områden som involverar barn, ungdomar och utsatta grupper.
Edholm anser att informationen om dessa individer tydligt finns hos Säkerhetspolisen (Säpo) och att skolorna bör få tillgång till denna information. Hon uttrycker att det är oacceptabelt och att samhället har varit för naivt i sitt förhållningssätt till dessa återvändare.
Edholm påpekar att det är svårt att förutsäga vilka problem som kan uppstå om dessa individer kommer in i skolklassrummen, men det är troligt att vissa av dem kan försöka påverka ungdomar i en extremistisk riktning.
Terrorforskaren Magnus Ranstorp är chockerad över det stora antalet IS-återvändare som har fått anställningar inom områden som involverar barn och ungdomar. Han och skolministern betonar att arbete kan vara en positiv väg tillbaka för personer som har varit involverade i extremistiska miljöer, men de anser att arbete med barn och ungdomar inte bör vara en möjlig väg för dessa återvändare, med tanke på deras extremistiska värderingar.
Kära vänner, vi måste förmedla Jesus Kristus till våra barn och ungdomar. Vi behöver också nå ut till dessa terrorister med budskapet om Jesus Kristus och alla andra människor. Det är endast Jesus som kan frälsa och ge räddning, och det är bara han som kan erbjuda trygghet i en osäker värld. Det är en trygghet som varar in i evigheten
#Terrorism #IS #ISIS #Skolan #Förskolan #Terrorsekt #Islam #Skolminister Lotta Edholm #Islamiska staten #Magnus Ranstorp
Israelvänlig - 19/10-23 14:41
Islamister uppmanar till Jihad och vill utlysa kalifat i Sverige!
https://youtu.be/l-NZR5lcozQ?si=8ORhV3_G2VYH60Nh
Be för regering och riksdag!🙏 Be för hela svenska folket!🙏
Guds frid!🙏
Lars-goran Marklund - 20/10-23 01:25
"(Man ska inte ta till våld") det är den väg som 💖Jesus 💥Kristus👍 undervisade om. Närma dig ❤️Gud då närmar sig Herren dig. Ett liv ska bestå av Tro.
Be det enda är det jag behöver.
❤️Guds röst. Jorden ska förgås men Herrens ord ska aldrig förgås.
Bra 👍❤️
Idag är det söndagen den 1 juni 2025, vecka 22 och klockan är 09:54. Gun och Gunnel har namnsdag.
Ef. 2:16 Så skulle han försona de båda med Gud i en kropp genom korset, sedan han genom det hade dödat fiendskapen.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-06-01 07:09
Gud beskydda mina barn och hjälp mig att få god kontakt med dem!
Gud är närvarande när du läser Bibeln
Gud har farit upp under jubel: Profetia på Jesu himmelsfärd
Artisten Sebastian Stakset: ”Det var ett helvete jag levde i” - Malou Efter tio (TV4)
Yuval Raphael: Från terrorattack till Eurovision-succé - Grattis Israel till andraplatsen
Den legendariske pastorn Stanley Sjöberg har flyttat hem till Jesus
Kärnvapenhotet undanröjt: Vapenvila mellan Indien och Pakistan på plats
En ny påve redan vald - Leo XIV
Lars-goran Marklund - 01/06-25 06:30
(Man ska ha lust till det goda 💥👍) det väcker läslusten hos människan. Bibeln ska vara det rättesnöre som 💖Jesus Kristus undervisade om. ❤️Gud är alltid närvarande när man läser hans ord.
❤️Gud välsigna alla bedjare.
Bra ***