Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Uppenbarelse

Gud uppenbarade för mig treenigheten i en dröm

/bild/treenigheten-1683967015.jpg

Inatt hade jag en dröm från Gud. Den var helt fantastisk, och jag har aldrig tidigare drömt om något liknande. I drömmen fick jag en mycket tydlig förklaring om treenigheten.

Gud skapade människan till sin avbild. Gud är treenig, Fadern, Sonen och den Helige Ande. På samma sätt är människan också treenig, ande, själ och kropp. Detta var det första som förklarades för mig i drömmen.

På samma sätt

1 Tess 5:23 Och må fridens Gud själv helga er helt och fullt, och må hela er ande och själ och kropp bli bevarade fläckfria vid vår Herre Jesu Kristi återkomst.

I Bibeln står det att människan är ande, själ och kropp. Det betyder att människans ande är människa, men också själen är människa, och kroppen är människa. 

Det finns bara en människa, och han är både ande, själ och kropp. På samma sätt är Fadern Gud, Sonen Gud och Anden Gud, men det finns bara en Gud.

Detta var den andra förklaringen jag fick i drömmen.

Kan vara på olika platser

Hebr 4:12 För Guds ord är levande och kraftigt och skarpare än något tveeggat svärd, och tränger igenom tills det skiljer själ och ande, märg och led, och det är en domare över hjärtats uppsåt och tankar.

På samma sätt som de tre personerna i gudomen kan vara på olika platser samtidigt, kan människans ande, själ och kropp (märg och led) också vara på olika platser samtidigt. Bibeln säger ju att ande, själ och kropp (märg och led) kan skiljas åt. Jag ska bevisa det nu.

Sonen befann sig här på jorden medan Fadern var i himlen. Idag befinner sig både Sonen och Fadern i himlen, men de har sänt den Helige Ande till jorden. Det är alltså möjligt för dem att befinna sig på olika platser samtidigt. 

Människans ande och kropp

Samma princip gäller för människans ande, själ och kropp.

Människans kropp kan dö och läggas i jorden, men den frälsta människans ande flyttar hem till Jesus i himlen. Där ser du att kroppen och anden kan vara på två olika platser samtidigt.

Detta var den tredje och sista förklaringen jag fick i drömmen inatt.

Och det råder ingen som helst tvekan för mig att drömmen kommer från Gud med tanke på vad den handlar om.

Uppenbarelse - 2023-05-13 11:28

Dröm Uppenbarelse Ande själ kropp treenigheten Gud Gudomen Människan


1 kommentarer

Lars-goran Marklund - 15/05-23 04:33
Fö Gud är inget omöjligt! För Jesus är inget omöjligt! Drömmar är sänt från Herren för visa människan sanningen.
Alla goda ting är tre


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det onsdagen den 22 oktober 2025, vecka 43 och klockan är 14:42. Marika och Marita har namnsdag.

Dagens ord

Joh. 19:19 Men Pilatus skrev också en överskrift och satte upp den på korset. Och där stod skrivet: Jesus från Nasaret, judarnas Konung.


Senaste bönämnet

2025-10-21 21:04
Jag skulle behöva lite nya kläder men vet inte riktigt om jag har råd. Be gärna att jag ska få råd att köpa lite kläder

6 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 20/10-25 06:55
Jesus har omvänt mig (Alla goda ting är tre)*Fadern *Sonen och den heliga *Anden*. Nu lever jag Äntligen. Alla mina synder har blivit Förlåtna av (Han som är)*Jesus . Numera ber jag Aftonbön,Morgonbön. Amen!

Skrevs i Världen behöver Jesus - Mitt hopp för landet tändes i helgen


Senaste bloggar och medier

  • Faith Under Attack: 2 Churches Set Ablaze by an Arsonist
  • Ex-Psychic Issues Halloween Warning, Slams ‘Demonic’ Evil of Spiritual Objects
  • ”Sören Janson och Gyllene Tider är våra förebilder”

Treenigheten

Jesus är Guds Son, både Gud och människa, i Treenigheten.

Vi har inte en överstepräst som inte kan ha medlidande med våra svagheter, utan en som blev frestad i allt liksom vi, men utan synd. (Heb 4:15)


Citatet

Min hemvist är i himlen. Jag är bara på genomresa i denna värld.
- Billy Graham (1918–2018)


Mest lästa artiklar idag

1. Nu har det dykt upp en ny stjärna på den falska profethimlen
2. Jesus sätter dig fri från hatet
3. Morsan har stuckit
4. Live med Christer Åberg - 27/6 2021 kl 21:45
5. Dagen då solen stod stilla

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.