Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Villolära

Förvrängda Budskap: När Evangeliet Blir Villolära

image_6737538c630011.04917306.jpg

Många gånger kan Bibelns budskap förvrängas och missförstås, vilket leder till villolära istället för det sanna evangeliet. 

Genom att granska Paulus ord i Romarbrevet belyser vi vikten av tro för frälsning och rättfärdighet, samt vikten av att läsa och tolka Bibeln i sitt sammanhang. Villoläror uppstår när läror inte stämmer överens med Bibelns sanning, vilket kan leda till att troende avviker från Guds vilja.

Hur Ordet förvrängs

Vi ska nu se på ett exempel på hur Bibelns ord kan förvrängas så att det inte längre blir evangelium utan villolära. Låt oss citera någon som skrev detta:

Men Bibelns budskap, Evangelium, är att Jesus just genom sin försoningsdöd möjliggjort att Helvetet kommer avfolkas. Dels genom att många redan här i livet tar emot frälsningen till evig salighet, andra först i kommande tidsåldrar. Eller som Nya Testamentets store teolog, Paulus uttrycker det:
”Alltså: liksom en endas överträdelse ledde till fällande dom för alla människor, så har också en endas rättfärdiga gärning lett till frikännande och liv för alla människor. Liksom en enda människas olydnad gjorde alla till syndare, så skall en endas lydnad göra alla rättfärdiga.” Rom 5:18-19
Observera hur han konsekvent använder ordet alla. Syndafallet ledde till en fällande dom för ALLA människor och Jesu frälsning ledde till frälsning och liv för just ALLA människor.

Vad Bibeln säger

Men det citerades slutsats stämmer inte med Bibeln. Vi behöver bara läsa första versen i samma kapitel som slår omkull detta direkt: 

"Då vi nu har blivit rättfärdiggjorda av tro, har vi frid med Gud genom vår Herre Jesus Kristus." Rom 5:1. 

För att bli frälst måste man tro på Herren Jesus. Jesu offerdöd gjorde det möjligt för alla att bli frälsta, men man måste tro på honom i detta livet.

Tro och rättfärdighet

Bibeln lär att rättfärdighet kommer genom tro. Nya Testamentet visar gång på gång att evigt liv och frälsning fås genom tron på Jesus.

En viktig regel är att läsa hela Bibeln i sitt sammanhang och inte rycka bibelverser ur sitt sammanhang. All tolkning måste stämma överens med hela Bibelns undervisning.

2024-11-15 15:17

#Bibeln #Evangelium #Villolära #Frälsning #Rättfärdighet #Tro #Paulus #Romarbrevet #Tolkning #Sammanhang #Teologi #Kristendom #Biblisk undervisning #Guds ord #Försoning

Dela:

2 kommentarer

Lars-goran Marklund - 16/11-24 03:37
Var misstänkt mot Villoläraror! förståndet man fått från ❤️Gud hjälper att hitta rätt. Herren (💖Jesus)har visat den väg alla måste gå genom livet för att bli 💥frälst👍. Ett jordeliv ska bestå av Tro på 💖Jesus.
Bra ❤️Crister 👍


Anonym - 16/11-24 09:54
Hjärtats tro och munnens bekännelse, Rom. 10:9.
Jesus: Se upp så att ingen bedrar er, Matt.24:4.

Universalism är det filosofiska konceptet och ett teologiskt koncept inom kristendomen[1] att vissa idéer har universell tillämpning eller tillämpbarhet.


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det fredagen den 4 juli 2025, vecka 27 och klockan är 06:41. Ulrika och Ulla har namnsdag.

Dagens ord

Psalm 37:4 - Gläd dig i Herren så ger han dig vad ditt hjärta begär.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-07-03 21:29
Beder om beskydd över min dotter i narkotikamissbruk. Hon har dragit ner till Stockholm. Bed att Gud befriar henne från suget. Vi ber om radikal förvandling!

4 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?

Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död

Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna

Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1

Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln

Vapenvila mellan Israel och Iran

Irankriget: Behöver vi vara rädda?

Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt

Jag är tvagen i Frälsarens blod

Glad midsommar och Gud välsigne dig rikligen


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 03/07-25 21:02
För 💖Jesus Kristus är inget omöjligt. När det ska ske(Uppryckningen) vet inte jag!eftersom jag är människa. Hoppas att jag är värdig det.(Människan spår men ❤️Gud rår). Bra ******

Skrevs i Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?


Mest lästa artiklar idag

  1. Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?
  2. Talet om Jesu återkomst skapar bestående frukt i våra liv
  3. Varför Bibeln är lättare att förstå än Koranen
  4. Sanningen bakom Jesaja 53: Profetisk beskrivning av Jesu död på korset
  5. Bibelns och Koranens gudar

Senaste bloggar och medier

  • Är din församling beredd på att plötsligt få trillingar?
  • Fredagshälsningen: “Jesus du förtjänar allt”
  • ”En god vana är att varje vecka äta med någon som inte tillhör församlingen”

→ Läs allt här!


apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM