Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Nyheter
Bild: Dagen.
Stanley Sjöberg (1936–2025) var en av Sveriges mest kända och inflytelserika frikyrkopastorer. Han avled den 12 maj 2025, 89 år gammal.
Stanley Sjöberg var verksam som pastor inom Pingströrelsen, en av de största frikyrkorörelserna i Sverige. Han blev särskilt känd som andrepastor i Filadelfiakyrkan i Stockholm, där han under många år var en central gestalt. Sjöberg var också engagerad i samhällsdebatten och känd för sitt arbete med socialt utsatta, integration och religionsdialog.
Sjöberg var pionjär när det gällde dialog mellan kristna och muslimer i Sverige, och han deltog ofta i debatter och samtal om tro, samhälle och integration.
Han var engagerad i frågor som rörde hemlöshet, missbruk och social utsatthet, och hans arbete har påverkat många både inom och utanför kyrkan.
Stanley Sjöberg var en flitig skribent och medverkade ofta i tidningar, radio och tv. Han har också skrivit flera böcker om tro, samhälle och etik.
Stanley Sjöberg var känd för:
Stanley Sjöberg var en modig, engagerad och nytänkande ledare. Hans insatser har satt avtryck både inom kyrkan och i det svenska samhället i stort. Han sörjs av många och vi tackar Gud för honom och de många människor han har påverkat.
Nyheter - 2025-05-13 09:50
Stanley Sjöberg Pastor Dödsfall Himlen
Eva M - 13/05-25 14:15
Stanley Sjöberg utstrålade ödmjukhet, av det jag sett och hört med honom. En fin människa och hängiven sin kristna tro.
Lars-goran Marklund - 13/05-25 14:54
Ett bra initiativ är mycket bra att sprida budskapet om Jesus Kristus liv och ( Herrens gärning ). Hem är dit man längtar och tålamodet vinner till slut. Gud välsigna alla bedjare.
Bra
Lars-goran Marklund - 13/05-25 14:57
Ett bra initiativ är mycket bra att sprida budskapet om Jesus Kristus liv och ( Herrens gärning ). Hem är dit man längtar och tålamodet vinner till slut. Gud välsigna alla bedjare.
Bra
Inge - 13/05-25 17:49
Stanley predikade i City kyrkan 1975, Han och en äldre dam bad för mej till frälsning.
Tack Jesus!
Broder Emanuel - 14/05-25 06:30
Han var pastor i min första kyrka jag gick i i Centrumkyrkan i Sundbyberg jag blev frälst i Centrumkyrkan julen 2012 varmuslim förut jag är från Iran
Sven - 14/05-25 19:00
Nu är han hos JESUS.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det tisdagen den 7 oktober 2025, vecka 41 och klockan är 20:36. Birgitta och Britta har namnsdag.
Mark. 15:24 När de hade korsfäst honom, delade de hans kläder mellan sig och kastade lott om dem för att se vad var och en skulle få.
2025-10-07 17:25
Kan ni be att på måndag att de hittar vad som e felet på mig, att jag får rätt hjälp för barnens skull.
Kan ni oxå be att jag ska sluta röka.
Daniel Carleson - 07/10-25 15:49
Överheten bär inte svärdet förgäves. Rom 13:4. Att överheten inte bär svärdet förgäves innebär i det här fallet att Israels regering har ett ansvar och skyldighet att straffa dem som utförde 7 oktober massakern. Självfallet finns det förlåtelse för terrorister men då måste de lägga ned vapnen, frige gisslan och leva i fred.
Skrevs i Hatikvah: Hoppet som aldrig dör – en bön för Israel och fred
Jag tror på en Gud i tre personer – Fadern, Sonen och Anden. Jesus, Guds Son, blev människa och lever med oss.
Ty i honom bor gudomens hela fullhet i kroppslig gestalt. (Kol 2:9)
Kristus kom inte för att göra onda människor goda, utan för att göra döda människor levande.
- Billy Sunday (1862–1935)
1. Hatikvah: Hoppet som aldrig dör – en bön för Israel och fred
2. Kommer man till himlen om man begår självmord?
3. När skrevs Bibeln?
4. Krigslarm och rykten om krig - anfaller Ryssland Ukraina och Sverige?
5. Saliga är de som skapar frid
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM