Skolskjutning
Bild: Aftonbladet.
Enligt Aftonbladet och TV4 är flera personer döda efter skolskjutning på Campus Risbergska komvux i Örebro. Elva döda. Den misstänkte gärningsmannen är en av de döda. Hur många som skadats i skottlossningen är fortfarande oklart.
Enligt polisen har elva personer omkommit. Vilket gör detta till den värsta masskjutningen i svensk historia.
Vi har haft tidigare fall av massmord i Sverige som Mattias Flink-fallet (1994): Sju personer dödades och tre skadades i Falun. Och Mälarmördaren Johan Filip Nordlund (1900): Fem personer dödades och åtta skadades svårt under ett rån på en ångbåt.
Observera att situationen i Örebro fortfarande utvecklas, och den exakta siffran för antalet döda kan komma att ändras. Den misstänkte gärningsmannen är en av de döda. Hur många som skadats i skottlossningen är fortfarande oklart.
Det har förekommit skoldåd med dödlig utgång tidigare men denna mycket hemska händelse i Örebro är den första skolskjutningen i Sverige.
Skolskjutningen uppmärksammas stort i internationell media: Se på Google.
I media har man nu gått ut med namn och bild på en 35-årig man som misstänks för Sveriges värsta masskjutning.
Campus Risbergska i Örebro är ett centrum för kommunal vuxenutbildning, inklusive Komvux och SFI (Svenska för invandrare). Skolan ligger i stadsdelen Rosta i västra Örebro. (perplexity.ai)
Jesus - den enda räddningen
Det händer för mycket i Sverige nu. Den enda räddning och frälsning människor har är Jesus. Ta emot honom nu!
#Skolskjutning #Mord #Örebro #Sverige #Aktuellt #Nyheter #Våld #Risbergska komvux #Video #Klipp #X #Bilder #Video #Bön
Andy Svensson - 04/02-25 16:35
Det är fruktansvärt som hänt i min stad Örebro. Jag är i bön för sörjande och skadade.
Lars-goran Marklund - 04/02-25 18:37
Det är den yttersta tiden.
Herren (💖Jesus) kommer snart. Våld föder Våld, det ser alla troende. Det
❤️Gud bestämt händer. Var tålmodig och läs Bibeln.
Bra👍💥❤️
Andy Svensson - 05/02-25 05:09
Igår kväll var jag i Pingstkyrkan och bad tillsammans för staden. Vi kom tillsammans i sorgen . Tårar och smärta . Svårt att uttrycka ord . Lärare som idag kommer till klassrum med elever som inte finns med . Man kunde känna sorgen markant över staden igår. Jag gråter med min stad och ropar till Gud ! Men Jesus Kristus är Herren 🙏
Idag är det måndagen den 14 april 2025, vecka 16 och klockan är 21:23. Tiburtius har namnsdag.
Matt. 27:42 Andra har han hjälpt, sig själv kan han inte hjälpa. Om han är Israels Konung, så må han nu stiga ner från korset, så ska vi tro honom.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-04-14 18:10
Bed för en kvinna , som lämnat Gud blivit hård och bitter , Jesus fräls och lös henne från bitterheten .
Hur blir man frälst – och vad händer då?
Zigenare-predikanten som blev en legend – Målle Lindbergs begravning
Jenny, min älskade syster: En berättelse om förlust och hopp
Stor jordbävning i Sydostasien – tusentals befaras döda
Snövit indragen i Palestinakonflikten
Evangelisten kritiserar orealistiska förväntningar: "Väckelse kommer genom Jesus, inte profetior"
Sven - 13/04-25 21:26
Nu är han hos Jesus
Skrevs i Zigenare-predikanten som blev en legend – Målle Lindbergs begravning