Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Idag är det Sveriges nationaldag. Vi firar den 6 juni för att Gustav Vasa valdes till kung 1523. Då lämnade Sverige Kalmarunionen och blev en självständig nation – många ser detta som födelsen av det moderna Sverige.
Vi firar också för att en ny regeringsform skrevs under den 6 juni 1809, vilket lade grunden för ett mer demokratiskt Sverige.
Men det var inte förrän 1983 som dagen officiellt fick namnet Sveriges nationaldag. För att ytterligare förstärka dess betydelse blev den 6 juni en officiell helgdag först år 2005, då annandag pingst förlorade sin status som helgdag.
Firandet ser olika ut runtom i landet, men ofta ingår flaggceremonier, musik, högtidstal och inte minst medborgarskapsceremonier för nya svenska medborgare.
Be för Sverige och ge människor evangeliet om Jesus så att de kan ta emot honom och bli frälsta!
2025-06-06 09:44
Ämne: Nationaldagen, 6 juni, Sverige, Historia, Gustav Vasa, Regeringsformen 1809, Helgdag, Annandag pingst, Svensk historia, Firande | Kategori: Nationaldagen
Andy Svensson - 06/06-25 11:01
Jag började Nationaldagen med en morgonpromenad och ser en man i 50 års åldern sitter på en bänk i naturreservatet det blev ett samtal om Jesus Kristus vår frälsare . Sverige behöver Jesus Kristus vår frälsare. Jag önskar alla läsare av Apg 29 en välsignad Nationaldag. Jesus Kristus är friden och glädjen i en mörk värl
Sven - 07/06-25 07:27
Människor i Sverige behöver mer än någonsin ta emot Jesus och bekänna Honom som Herren. Läs vad Holger Nilsson predikar om och förstå att Jesu återkomst är mycket nära. Vi måste be för att Sverige återigen ska bli centraliserat kring Kristendom.
Lars-goran Marklund - 07/06-25 08:14
Gustav wasa blev krönt till konung 6 juni 1523. Numera är Sverige ett bra land att bo i . Jag ber till Gud att han bevarar vårt land. Må Jesus ge
oss av sin nåd. Öppna ögonen och
hjärtat för Herren.
Bra***
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det söndagen den 9 november 2025, vecka 45 och klockan är 10:28. Teodor och Teodora har namnsdag.
Kol. 2:14 och utplånade den handskrift som genom sina stadgar vittnade emot oss, och han tog bort den genom att spika fast den på korset.
2025-11-09 08:55
Be för världens befolkning, finns mycket elände orsakat av människor Be för frid, emot kaos Önskar demokratiskt tänk hos människor med makt, inte själviskhet eller självförhärligande. I Jesu namn amen
Lars-goran Marklund - 09/11-25 03:19
Jag ska ej döma men (Tyvärr=ondo). Jesus Kristus hjälp. Gud ändra mina tankar.
En kristen sa:Jag skulle välja mitt umgänge . Jag hoppas att min *Tro* är tillräcklig stark. *Gud* välsigna mig, *Jesus* var med mig.
Skrevs i Elvis Presley sjöng och talade om Jesus och läste Bibeln varje dag
Jag tror på en Gud i tre personer Fadern, Sonen och Anden. Jesus, Guds Son, blev människa och lever med oss.
Tomas svarade honom: "Min Herre och min Gud!" (Joh 20:28)
Jag tror på Kristus som jag tror på solen: inte bara för att jag ser den, utan för att jag genom den ser allt annat.
- C.S. Lewis (18981963)
1. AI-sång: Anden och bruden säger "Kom!"
2. Snövit - en bild på församlingen som rycks upp till himlen
3. Sverige och församlingen
4. Lotteri i församlingen
5. Elvis Presley sjöng och talade om Jesus och läste Bibeln varje dag
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM