Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Men vad ska vi då säga till de ofrälsta? Ska vi inte berätta hur fel de lever sina liv? Vi har ingen mandat att döma dem som är utanför. Men det som vi har mandat är att berätta för dem om frälsningen och räddningen i Jesus Kristus.
1 Korintierbrevet 5:9-13
9. Jag skrev till er i brevet att ni inte skulle ha något att göra med otuktiga människor.10. Men då menade jag inte denna världens otuktiga människor i allmänhet eller giriga eller utsugare eller avgudadyrkare. I så fall måste ni ju gå ut från världen.
11. Men nu skrev jag till er att ni inte ska umgås med någon som kallas broder , om han är otuktig eller girig eller avgudadyrkare eller smädare eller drinkare eller utsugare. Ni ska inte ens äta tillsammans med en sådan.
12. För vad angår det mig att döma även dem som är utanför? Dömer inte ni dem som är innanför?
13. Men dem som är utanför dömer Gud . Därför, driv själva ut ifrån er den som är ond.
Den här texten tycker jag belyser väldigt bra hur vi till exempel ska förhålla oss till homosexuella ute i världen: Det är inte vår ensak hur de utomstående lever sina liv.
Men vad ska vi då säga till de ofrälsta? Ska vi inte berätta hur fel de lever sina liv? Vi har ingen mandat att döma dem som är utanför. Men det som vi har mandat är att berätta för dem om frälsningen och räddningen i Jesus Kristus.
Homosexuell Otukt Syndare Undervisning Frälsning Räddning Församlingen
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det torsdagen den 4 september 2025, vecka 36 och klockan är 22:02. Gisela har namnsdag.
Ty Guds nåd har uppenbarats till frälsning för alla människor. (Titus 2:11)
Bibeln uppmanar oss att testa ankan
Skolbarn dödade i kyrka - Hatbrott?
Jesus vandrade omkring och gjorde gott
Har du blivit frälst? - Berätta det för oss!
Det finns två sätt att bli lurad på - Søren Kierkegaard
Djävulen är inte Gud – och inte människan heller
Lars-goran Marklund - 04/09-25 19:33
Ja tyvärr! finns demoner på jorden men när 💥💖Jesus Kristus😍 kommer blir de
Utslagna av vår Herre . Tŕon gör att du blir fri och frälst. ❤️Gud välsigna alla bedjare.
Skrevs i Demoner finns på riktigt
En Gud i tre personer: Fadern, Sonen och Anden och Jesus är Sonen som blev människa.
Vi har inte en överstepräst som inte kan ha medlidande med våra svagheter, utan en som blev frestad i allt liksom vi, men utan synd. (Heb 4:15)
Lev så att när det kommer dags att dö, finns inget mer att göra än att dö.
- Jim Elliot (1927–1956)
1. Bibeln uppmanar oss att testa ankan
2. Demoner finns på riktigt
3. Den stora skökan av Harald Gustafsson
4. Jesus berör
5. Det finns två sätt att bli lurad på - Søren Kierkegaard
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM