Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Moheda

Sätt fram klockan i natt och missar inte mitt möte i Moheda i morgon

/bild/christer-aberg-1679756691.jpg

Hörni, hörrni! Imorgon gästar jag Moheda pingstförsamling klockan 10.30 på förmiddagen. Och ja, jag vet att ni längtar, men vi måste prata om sommartiden. Klockan sätts fram en timme i natt, så det betyder att vi alla får sova en timme mindre. Men oroa er inte, jag har hört att sömnen är överskattad ändå!

Så nu är det bara att skärpa sig och inte försova sig. Ni vill ju inte missa denna unika händelse i Moheda på söndag den 26 mars kl. 10.30, där jag, Christer Åberg, kommer att spela, sjunga och prata. Det kommer bli oförglömligt - och ukulelen är med!! Så kom och och glöm inte att ställa fram klockan. Vi ses där!

Sommartiden i Sverige

Sommartid infördes i Sverige för att utnyttja dagsljuset bättre och spara energi. Genom att flytta fram klockan en timme på våren så att solen går upp och ner senare på dagen, kan man utnyttja ljusa kvällar bättre och minska behovet av att använda belysning.

Sommartid infördes för första gången i Sverige år 1916, men den tillämpades inte regelbundet förrän 1980-talet. Sedan dess har sommartid införts och avslutats varje år enligt samma tidtabell som övriga EU-länder, det vill säga den sista söndagen i mars och den sista söndagen i oktober.

Sommartiden införs i hela EU enligt en gemensam reglering sedan 2002. 

Det finns dock diskussioner om att avskaffa sommartiden, eftersom dess påverkan på energiförbrukningen och hälsan är omdiskuterad.

2023-03-25 16:05

#Moheda #Mötesbesök #Christer Åberg #Sommartid

Dela:

0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det onsdagen den 4 juni 2025, vecka 23 och klockan är 19:33. Solbritt och Solveig har namnsdag.

Dagens ord

Hebr. 6:6 men sedan har avfallit, för dem är det omöjligt att på nytt bli förnyade till omvändelse, då de själva på nytt korsfäster Guds Son och öppet hånar honom.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-06-04 17:59
Be att jag ska få ett jobb, så att jag kan försörja mig.

2 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Bibeln - Guds felfria och fullständiga ord

Joseph M. Scriven: Livshistorien om mannen som skrev Vilken vän vi har i Jesus

Tre vittnen som bekräftar vem Jesus är

Gud är närvarande när du läser Bibeln

Gud har farit upp under jubel: Profetia på Jesu himmelsfärd

Artisten Sebastian Stakset: ”Det var ett helvete jag levde i” - Malou Efter tio (TV4)

Är dopet frälsande?

Yuval Raphael: Från terrorattack till Eurovision-succé - Grattis Israel till andraplatsen

Den legendariske pastorn Stanley Sjöberg har flyttat hem till Jesus

Kärnvapenhotet undanröjt: Vapenvila mellan Indien och Pakistan på plats


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 04/06-25 17:41
Böckernas bok är 💥👍Bibeln. Av 💥👍Tro får man ❤️leva och får 👍frid i sin själ Var nöjd med allt som ❤️Gud ger. 💖Jesus kommer💥 snart. Öppna ögonen och hjärtat för 👍Herren👍 Bra ***

Skrevs i Bibeln - Guds felfria och fullständiga ord


Mest lästa artiklar idag

  1. Bibeln - Guds felfria och fullständiga ord
  2. Många falska messiasgestalter
  3. Joseph M. Scriven: Livshistorien om mannen som skrev Vilken vän vi har i Jesus
  4. Jenny, min älskade syster: En berättelse om förlust och hopp
  5. Tre vittnen som bekräftar vem Jesus är

www.apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM