USA-valet
Vid ett möte i Wisconsin svarade vicepresident Kamala Harris på en grupp personer som ropade "Jesus är Herren" genom att kontra: "Åh, ni är på fel möte".
Hon fortsatte med: "Nej, jag tror ni menade att gå till det mindre mötet längre ner på gatan." Hon antydde därmed att Trumps möten är mindre.
Händelsen finns i videon här ovan när hon talade om abort, som hon är för. Vad som ropades hörs inte tydligt, men enligt uppgift är det "Jesus är Herren".
Detta hände samma dag som Harris valde att hoppa över den katolska välgörenhetsmiddagen Al Smith i New York City. Det är en årlig tradition sedan 1945 i amerikansk politik som har som syfte att samla in pengar till katolska välgörenhetsorganisationer som hjälper behövande barn i New Yorks ärkestift. Att avstå från att delta kan potentiellt påverka en kandidats image eller relationer med vissa väljargrupper.
Den senaste presidentkandidaten som hoppade över middagen var tidigare vicepresident Walter Mondale, som förlorade mot republikanen Ronald Reagan 1984 i 49 stater mot 1. Det är extremt ovanligt att en presidentkandidat vinner med så stor marginal i USA:s moderna politiska historia. Ronald Reagan trodde på Jesus och hans kristna tro spelade en viktig roll i hans liv och politik.
#Kamala Harris #Al Smith-Middagen #Politik #USA #USA-valet #Vicepresident #Walter Mondale #Ronald Reagan #Tradition #Välgörenhet #Valkampanj #Kristna Värderingar #Wisconsin
Lars-goran Marklund - 21/10-24 07:27
Onda ränker blir ej välsignade av ❤️Gud.
Tyvärr blommar de ut en kort tid . Man ska gå den gyllene vägen som 💖Jesus Kristus visade(Höger till Himlen). Läs 👍Bibeln💥 där står det.
Bra ❤️❤️❤️
Israelvänlig - 21/10-24 22:04
Mer om Kamala Harris! Kamala Harris är en antikrist!
https://youtu.be/Ejd_2yHpVB0?si=I1Axq8PxEqvzweGl
Den ortodoxe biskopen säger att Kamala Harris är Antikrist! Jag håller inte med honom, men hon är en antikrist!
https://youtu.be/Rd0ckWQYzJ0?si=cZ72ND-nOrm-6d78
Anders - 22/10-24 07:37
”Jesus hörde det och sade: »Det är inte de friska som behöver läkare, utan de sjuka. Jag har inte kommit för att kalla rättfärdiga, utan syndare.«”
Markusevangeliet 2:17
De var på rätt ställe 😁
Idag är det fredagen den 7 februari 2025, vecka 06 och klockan är 20:57. Rikard och Dick har namnsdag.
Jesus gick omkring i hela Galileen och undervisade i synagogorna, predikade evangeliet om riket och botade alla slags sjukdomar och krämpor bland folket. (Matteus 4:23)
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-02-07 16:12
Jesus, jag behöver hjälp med total energi för att kunna utföra alla stressade måsten, var med mig. Amen
Jesus är Gud i Gamla testamentet
Stor sorg många tårar - läsarmejl om skolskjutningen i Örebro
Flera döda efter skolskjutning i Örebro
Koranbrännarens vän Salwan Najem dömd för hets mot folkgrupp
Varför får kristna och buddister kränkas, men inte muslimer? | Veckans nyheter i Världen idag
Koranbrännaren Salwan Momika mördad i livesändning på Tiktok
Domedagsklockan slår fel – jorden kommer inte att gå under
Fem bombdåd senaste dygnet i Sverige
Profetian uppfylls: Donald Trump tar plats som USA:s 47:e president
Lars-goran Marklund - 07/02-25 06:37
Den (Gyllene medelvägen)smala med
💥👍Tro ska man gå medan man är på jorden. Öppna ögonen och hjärtat för 👍Herren då blir man räddad av💖Jesus. Alla som åkallar ❤️Gud blir frälsta. Läs Bibeln och bli vis.
Amen❤️👍💥
Skrevs i Jesus är Gud i Gamla testamentet