Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Dagens andakt
För var och en som åkallar Herrens namn ska bli frälst. (Rom. 10:13)
Här citerar Paulus Joel 2:32 från Gamla testamentet, som profeterar om en tid då människor kommer att "åkalla Herrens namn" för att bli frälsta.
"Men det ska ske att var och en som åkallar Herrens namn ska bli frälst. Ty på Sions berg och i Jerusalem ska det finnas en räddad skara, så som Herren har sagt, och bland de överlevande finns de som Herren har kallat." (Joel 2:32)
Joels bok skrevs 400 år före Jesu födelse, men det är ingen tvekan om att denna vers har en profetisk innebörd för Jesus Kristus i Nya testamentet.
Hela Bibeln berättar om Jesus, både i Gamla och Nya testamentet. Det är en fascinerande upptäckt som stärker tron avsevärt när man inser detta. En del människor efterfrågar bevis för sin tro. Svaret finns i Bibeln, som erbjuder otaliga bevis.
När vi läser Joels bok och betraktar vad Paulus skriver i Romarbrevet blir det tydligt att Herren i Gamla testamentet är densamma som Jesus Kristus i Nya testamentet. Och när var och en tror att Jesus är Herren och åkallar Hans namn blir de frälsta.
"Åkallar" innebär att man ber eller ropar till Herren Jesus Kristus om frälsning och tror på Honom. Alla som gör detta och tror att Han är Herren kommer att bli frälsta.
Bön: Tack, Jesus, för att var och en som åkallar ditt namn och tror att du är Herren blir frälsta. Amen.
Dagens andakt - 2023-09-07 16:58
Bön Andakt Frälst Dagens andakt Herren Jesus
Samuel - 07/09-23 17:21
Så vackert att bli påmind. Tack Christer
Lars-goran Marklund - 08/09-23 02:07
Sök frid och Guds rike då blir människan frälst. Härda ut på jorden och tro på Jesus . Samvetet ska avgöra vad som är rätt och fel Herrens undervisningen. Men framför allt Läs Bibeln
Guds ord.
Bra Crister
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det söndagen den 19 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 10:03. Tore och Tor har namnsdag.
Joh. 19:15 Men de skrek: Bort med honom, bort med honom! Korsfäst honom! Pilatus frågade dem: Ska jag korsfästa er Konung? Översteprästerna svarade: Vi har ingen annan konung än kejsaren.
2025-10-19 00:54
Herren hjälp mig att orka igenom mitt jobb har mål att jobba som yrkeslärare , mitt första mål är att jobba som elektriker i Norrland . Om du vill herren.
Lars-goran Marklund - 15/10-25 05:28
Alla har ett val!,för att få något måste man offra något annat. Att be til
Gud gör att man får den kraft som behövs för att göra bra val. Lyssna på Samvetet som är Jesus röst . Låt Bibeln styra ditt liv. Gud straffar inte på jorden! gör bra val då blir det bra!
Skrevs i Straffar Gud kristna här på jorden?
Jesus är Guds Son, både Gud och människa, i Treenigheten.
Ingen har någonsin sett Gud. Den enfödde Sonen, som själv är Gud och är hos Fadern, han har gjort honom känd. (Joh 1:18)
Det är bättre för mig att dö för Kristus Jesus än att vara kung över hela jorden.
- Ignatius av Antiochia (död ca 110)
1. Världen behöver Jesus - Mitt hopp för landet tändes i helgen
2. Jesus sätter dig fri från hatet
3. Påvens plan: Rädda mänskligheten utan Jesus
4. Tusenårsriket – Det messianska Gudsriket på jorden
5. Morsan har stuckit
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM