Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Läsarmejl
Den här artikeln är ett läsarmejl vars åsikter är skribentens egna.
Det blev en dramatisk manifestation och motstånd från självmordsanden innan den till slut lämnade mig. Den hårda kampen innan den till slut lydde och släppte greppet om mig varade cirka 45-60 minuter.
Även jag plågades fruktansvärt av självmordstankar under några års tid när jag var ca 37-40 år gammal. Jag var frälst och jag verkligen älskade Jesus, men livet var för svårt och jag kände att jag orkar inte längre...
Jag började fantisera om hur det skulle vara att avsluta mitt liv.
Åren gick, och dessa självmordstankar blev allt starkare och starkare och starkare.
Till slut var det som att någon började att tala till mig och säga: "ta ditt liv! Gör det! TA DITT LIV!!!"
Rösten kunde jag i början avbryta med ren viljestyrka, för min familjs räkning, jag tänkte att jag bara kan inte utsätta dem för något sådant.
Men tiden gick och jag fortsatte må vansinnigt dåligt. Så till slut höll jag på att förlora kampen mot självmordsrösten.
Jag plockade ibland fram en kökskniv och tryckte den löst mot min handled, jag hörde den påhejande rösten säga mycket uppfordrande nu till mig "GÖR DET! GÖR DET!!! GÖR DET NU! TA DITT LIV!!! TA DITT LIV! GÖR DET!"
Nu var det inte längre så att jag hade kraft att relativt lätt kunna slå bort tankarna genom att tänka på min familj, och att jag bara inte kunde utsätta dem för att hitta mig på köksgolvet där jag skulle ha förblött till döds genom att skära av mig handledens blod ådror.
Nu visste jag mycket klart att jag måste få hjälp, jag var tvungen få befrielse annars skulle jag inte leva länge till.
För att göra en lång historia lite kortare, så fick jag förbön av andefyllda trossyskon som i Jesu Kristi mäktiga namn tilltalade en stark självmordsande som fanns över mig, att den måste släppa sitt grepp över mitt liv.
Det blev en dramatisk manifestation och motstånd från självmordsanden innan den till slut lämnade mig. Den hårda kampen innan den till slut lydde och släppte greppet om mig varade cirka 45-60 minuter.
Efter denna befrielse blev jag verkligen FRI från självmordstankarna.
Trots att livet fortsatt vara tufft för mig, så är den dörren stängd i mitt sinne. Självmordsdörren stängdes den dagen, och har förblivit stängd allt sedan dess. Stängd, låst och tillbommad av Jesus Kristus själv!
TACK älskade, dyrbara Jesus! Min Frälsare och min Befriare. TACK!
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det söndagen den 7 september 2025, vecka 36 och klockan är 23:14. Regina och Roy har namnsdag.
Ty jag skäms inte för evangelium. Det är en Guds kraft till frälsning för var och en som tror. (Romarbrevet 1:16)
2025-09-07 22:43
Tack Jesus för allt du gör, gjort och kommer att göra. Be att mitt diskbråck släpper så slipper operation. Att mina tankar blir ljusare. Jag ber för alla här och är tacksam att vi hjälps åt att be.
Fejkade bilder, äkta tro: Pröva allt med Bibeln
De fyra benen - Den frälstes fortsatta vandring
Människan sa: Låt oss göra roboten till vår avbild
Bibeln uppmanar oss att testa ankan
Skolbarn dödade i kyrka - Hatbrott?
Lars-goran Marklund - 07/09-25 21:42
💖Jesus Kristus sa:Låt dig inte bli lurad. En bild kan vara falsk,var lite misstänksam om den är manipulerad.
Be om insikt då får du hjälp från Himlen. Var ståndaktig i din Tro.
❤️Gud förbarma dig över alla bedjare.
Bra***
En Gud i tre personer Fadern, Sonen och Anden. Jesus, Guds Son, blev människa och visar oss vägen till Fadern.
Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att den som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. (Joh 3:16)
Renhet i hjärtat är att vilja ett enda.
- Søren Kierkegaard (1813–1855)
1. Människan sa: Låt oss göra roboten till vår avbild
2. När skrevs Bibeln?
3. De fyra benen - Den frälstes fortsatta vandring
4. Demoner finns på riktigt
5. Fejkade bilder, äkta tro: Pröva allt med Bibeln
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM