Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Dagens andakt
När apostlarna, som var i Jerusalem, fick höra att Samarien hade tagit emot Guds ord, sände de till dem Petrus och Johannes, som reste ner och bad för dem att de skulle få den Helige Ande, för han hade ännu inte fallit på någon av dem, utan de var endast döpta i Herren Jesu namn. Då lade de händerna på dem, och de tog emot den Helige Ande. (Apg 8:14-17)
Är man frälst om man ännu inte har tagit emot den Helige Ande och börjat tala i tungor? Det korta och rätta svaret är naturligtvis ja. Detta ser vi tydligt i händelsen i Samarien.
De hade tagit emot Jesus och blivit frälsta och döpta. Trots att de var frälsta hade den Helige Ande ännu inte fallit på någon av dem. Du blir alltså frälst genom tron på Herren Jesus Kristus. Han och ingen annan frälser dig.
När du tar emot Jesus kommer den Helige Ande in i din ande och föder dig på nytt. Med andra ord har du den Helige Ande inneboende i dig när du har tagit emot Jesus. Hade det inte varit så här hade du inte varit frälst. Men det är inte detsamma som att vara döpt i den Helige Ande.
Dopet i den Helige Ande är när den Helige Ande kommer över dig, fyller dig och då kan du också tala i tungor. Alla som är döpta i den Helige Ande kan också tala i tungor om de vill.
Bön: Tack Jesus för att man blir frälst när man tar emot dig. Och den som tror på dig kan också ta emot den Helige Ande, så att den Helige Ande kommer över och fyller så att man kan tala i tungor. Amen.
Dagens andakt - 2023-08-18 17:55
Andens dop DGA Frälsning Tungotal Dagens andakt
Lars-goran Marklund - 19/08-23 02:47
När man fokuserar på tron blir man frälst. Guds väg förstår ej en människa. Att få den helige anden är nog få förunnat. Lyd Jesus undervisningen och det blir bra. "(Ha lust till det goda") som är Gud.
Bra Christer
Medborgaren - 19/08-23 08:34
Jag vill vittna om att jag fick tungotalet då jag bad om att få bli döpt i helig ande, de troende lade sina händer på mig och det hände exakt som i bibeln. Mina andliga ögon öppnades och jag började fatta bibelns budskap mycket tydligt. Alla troende måste födas pånyt för att komma in i Guds rike som är värkligt här och nu.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det söndagen den 19 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 06:02. Tore och Tor har namnsdag.
Joh. 19:15 Men de skrek: Bort med honom, bort med honom! Korsfäst honom! Pilatus frågade dem: Ska jag korsfästa er Konung? Översteprästerna svarade: Vi har ingen annan konung än kejsaren.
2025-10-19 00:54
Herren hjälp mig att orka igenom mitt jobb har mål att jobba som yrkeslärare , mitt första mål är att jobba som elektriker i Norrland . Om du vill herren.
Lars-goran Marklund - 15/10-25 05:28
Alla har ett val!,för att få något måste man offra något annat. Att be til
Gud gör att man får den kraft som behövs för att göra bra val. Lyssna på Samvetet som är Jesus röst . Låt Bibeln styra ditt liv. Gud straffar inte på jorden! gör bra val då blir det bra!
Skrevs i Straffar Gud kristna här på jorden?
Jesus är Gud som blev människa, alltid ett med Fadern och Anden.
Därför måste han i allt bli lik sina bröder, för att bli en barmhärtig och trofast överstepräst inför Gud. (Heb 2:17)
Helighet är själen i lycka.
- Thomas Watson (16201686)
1. Världen behöver Jesus - Mitt hopp för landet tändes i helgen
2. Påvens plan: Rädda mänskligheten utan Jesus
3. Tusenårsriket – Det messianska Gudsriket på jorden
4. Torgmöte i Sunne med Lindbergarna och Lennart Larsson
5. Jesus sätter dig fri från hatet
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM