Nyheter
Bild: dagen.se.
Fler församlingar använder nu AI-tjänster för sina gudstjänster, inklusive Filadelfiakyrkan i Stockholm.
De använder automatiska undertexter på flera språk som genereras av en mjukvara som använder AI för att översätta predikantens röst till text.
Det är ett pågående pilotprojekt i samarbete med företaget Link Labs, som specialiserar sig på undertexter till kyrkliga sändningar.
Ju fler gudstjänster som programvaran matas med, desto mer förstår den vilka ord och sammanhang som oftast används.
Texterna översätts till cirka 50 språk för att nå ut till människor runtom i världen.
Projektet är till nytta för många och Anton Ahlmark, pastor i församlingen, planerar att fortsätta tills det kan komma till nytta för fler församlingar.
Jag tycker att om det finns sådan här teknik så kan man använda den i det evangeliska arbetet för Gud så länge det bara går. Själv använder jag AI-modellen ChatGPT varje dag.
Dessutom använder jag sociala medier, min bloggsajt och all annan teknik som kan stå till mitt förfogande för att föra ut budskapet om Jesus.
Då tänker jag till exempel på radio och TV, bilar, ukulele – ja, nämn vilken som helst.
Kanske känner du till någon teknik som kan användas för att förmedla världens bästa budskap: Frälsningen och räddningen i Herren Jesus Kristus! Använd den då! Det är oftast gratis!
#AI #Link Labs #Artificiell intelligens #Filadelfiakyrkan #Gudstjänster #Språk #Översättning #Undertexter #Anton Ahlmark
Idag är det torsdagen den 3 april 2025, vecka 14 och klockan är 00:15. Ferdinand och Nanna har namnsdag.
Den som hör mitt ord och tror på honom som har sänt mig, han har evigt liv och kommer inte under domen utan har övergått från döden till livet. (Johannes 5:24)
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-04-02 21:57
En vän till mig har fått en hjärntumör i pannloben. Be att Jesus kommer till henne och helar henne från cancern!! I Jesu namn!!
Stor jordbävning i Sydostasien – tusentals befaras döda
Snövit indragen i Palestinakonflikten
Evangelisten kritiserar orealistiska förväntningar: "Väckelse kommer genom Jesus, inte profetior"
Målle Lindberg död - har flyttat hem till Jesus
Se till att du är klädd i vita kläder (Snart brister skyn)
Fakta om Bibeln – Statistik, Historia och Översättningar