Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Gästblogg

Fem röda kvigor - tidstecken?

Den här artikeln är en gästblogg vars åsikter är skribentens egna.

Judarna har länge väntat på att kunna bygga upp ett tredje tempel. En grund för detta är att man skall kunna offra en alltigenom röd kviga innan offerritualer i ett sådant kan börja. 

Att det är så går tillbaka till detta ord: 

”Herren talade till Mose och Aron. Han sade: ”Detta är en lagstadga som Herren har befallt: Säg till Israels barn att de skaffar fram åt dig en röd kviga som är felfri och inte har någon defekt och som inte har burit något ok.” 4 Mos 19:1-2.

Under många år har judarna sökt efter att hitta en sådan kviga, men man har hitintills misslyckats. Vid noggranna undersökningar har man alltid hittat något hår på kvigorna som inte har varit rött.

Fem kvigor

Nu går nyheten ut att den 15 september så anlände till Israel från USA fem kvigor. Dessa skall vara helt röda, det är därför som de har fraktats den långa vägen till Israel.

Nu återstå nya undersökningar, mycket noggranna sådana, om det kan finnas en av dessa kvigor som helt håller måttet. Nu sprids budskapet om detta som har hänt på olika medier.

Tempelinstitutet i Jerusalem som är engagerad i detta skriver på sin sida om det här: The Temple Institute of Jerusalem - Learn About the Temple Institute

Tecken

Nu återstår att avvakta hur undersökningar av kvigorna går innan nya steg tas. Håller någon kviga måttet har ett nytt steg tagits emot uppfyllelsen av profetiorna som är kopplade till detta. Det betyder i så fall att vi tar ett mycket stort steg emot att vedermödan bryter ut och att antikrist kan framträda.

Framför allt är det ett tecken på att Jesu återkomst är mycket nära – därför behöver detta budskap gå ut i alla kyrkor!

Holger Nilsson - Gästblogg
2022-09-19 13:45

#Holger Nilsson #Israel #Tidstecken #Flammor #Profetiskt #Sista tiden

Dela:

2 kommentarer

Lasse - 20/09-22 14:32
https://www.youtube.com/watch?v=ShSXMjxxXt0 K.G Larsson har även skrivit boken " Den röda kvigan "


Lars-goran Marklund - 22/09-22 17:31
Det är sista tiden som alla människor lever i. Gud bevara de trogna från vedermödan.


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det onsdagen den 25 juni 2025, vecka 26 och klockan är 03:22. David och Salomon har namnsdag.

Dagens ord

Jakobsbrevet 1:5 - Om någon av er brister i vishet skall han be till Gud, som ger åt alla villigt och utan att förebrå.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-06-24 17:57
Herre hjälp så vi båda får bra chefer u höst ..som är utvalda av dig herre hjälp .....I jesus namn amen

5 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Vapenvila mellan Israel och Iran

Irankriget: Behöver vi vara rädda?

Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt

Jag är tvagen i Frälsarens blod

Glad midsommar och Gud välsigne dig rikligen

En gång frälst alltid frälst?

Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång

Storkrig? - Israel anfaller Iran

Skyll inte på världen om den inte predikar om Jesus

Noas tid - Guds nådatid


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 24/06-25 05:37
Är det lungnet före stormen? Det som liknar vila kanske är förbereddelser för krig. Det ❤️Gud bestämt blir det. 💖Jesus Kristus sa:världens befolkning ska vara beredda att det blir lidande. Men💖Jesus Kristus har besegrat världen och döden är inte slutet utan början. Bra ***

Skrevs i Vapenvila mellan Israel och Iran


Mest lästa artiklar idag

  1. Du är älskad och förlåten
  2. Jesus Kristus är det sanna ljuset som lyser i mörkret
  3. Ha-ha-ha Åh vad jag är glad
  4. Guds signatur i skapelsen och Skriften
  5. Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt

apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM