Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

TV

Corona-hysterin

Corona-hysterin

Här skriver påven och imamen under för en världsreligion.

Det råder nu ingen hejd på skrämselhysterin i media angående coronaviruset. Det talas nu om att 60-80 procent av världens befolkning kan bli smittade och att över 100 miljoner kan dö. Som konsekvens på denna hysteri hamstrar folk mat i affärerna för att bunkra upp och börserna faller.

Över 100 miljoner döda?

Det råder nu ingen hejd på skrämselhysterin angående coronaviruset. Det talas nu om att 60-80 procent av världens befolkning kan bli smittade och att över 100 miljoner kan dö.

Jag tror inte på det.

Statistiken om dagens siffror bekräftar min misstro:

Statistik

Jämförelse med corona och säsongsinfluensa

Tre problem

Men detta betyder inte att vi ska nonschalera viruset. Det finns huvudsakligen tre problem med det som forskarna ännu inte har lyckats lösa.

Det farligaste

Det som är mest farligaste med coronaviruset är inte att människor kan bli sjuka och dö utan det är den totalt hämningslösa skrämsel-hysterin som media piskar upp. Det finns ingen hejd på det.

Som konsekvens på denna hysteri hamstrar folk mat i affärerna för att bunkra upp. Just nu kanske det går att fylla på de tomma hyllorna men vad händer om lagret tar slut?

Dessutom blir världsekonomin drabbad, börserna pekar neråt på grund av denna hysteri.

Vad är det som inte stämmer?

När jag först hörde talas om coronaviruset reagerade jag direkt och fick känslan av att någonting inte stämde. Och då ska du veta att då var det inte så många insjuknade och döda, men ändå slog de för fullt på trumman och varnade för viruset.

Nu har fler dött och insjuknat men jämfört med den vanliga säsongsinfluensan är det fortfarande inte alls många. Så min misstanke om att någonting inte stämmer, den står kvar.

Agendan?

Jag har från första början fattat misstankar att det kan finnas någon annan agenda bakom coronaviruset. Och det enda som jag kommit på är att man vill genomföra mer kontroll och övervakning av sina medborgare.

Eller är syftet att lamslå ekonomin? Kina har drabbats hårt. Blir Kina drabbat blir andra delar av världen det också. Men drabbas ekonomin kommer övervaknings och kontrollsamhället också ökar. Så kan syftet vara både och?

Sista tiden

Vi lever i den sista tiden så allt kan hända nu. Därför är det viktigt att vi har allting klart med Jesus och är frälsta. Om du ännu inte har tagit emot Jesus och är frälst så är det hög tid att ta emot honom nu.

2020-03-02 20:02

#

Dela:

0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det onsdagen den 2 juli 2025, vecka 27 och klockan är 07:55. Rosa och Rosita har namnsdag.

Dagens ord

Kolosserbrevet 3:23-24 - Och allt vad ni gör, gör det av hjärtat som för Herren och inte för människor.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-07-01 20:53
bed för mej att herren hjälper mej att få förlängt recept på ögondroppar, svårt att komma fram på telefon,har högt tryck i ögonen vilket orsakat försämrad syn,vill inte bli blind.Jesus hjälp,Tack,

2 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna

Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1

Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln

Vapenvila mellan Israel och Iran

Irankriget: Behöver vi vara rädda?

Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt

Jag är tvagen i Frälsarens blod

Glad midsommar och Gud välsigne dig rikligen

En gång frälst alltid frälst?

Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 01/07-25 08:41
Media på Tv talar om Klimat-Förändringar. 💥Näe💥!För (Troende) är det (Tidens tecken)befallt av ❤️Gud ❤️. 💖Jesus Kristus kommer snart!Var beredd.

Skrevs i Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna


Mest lästa artiklar idag

  1. Corona-hysterin
  2. Vår slutdestination: vårt himmelska hem
  3. Vilka var Guds söner och jättarna i 1 Mosebok 6?
  4. Så blev Sackeus frälst
  5. Profetia från 1800-talet förutsa vägtunnlar under vattnet och flygplan

Senaste bloggar och medier

  • Jimmy Swaggart död
  • Sverige behöver tusen nya kreativa väckelse­gemenskaper
  • Finsk skola satsar på äktenskapskurs – uppmärksammas av Aftonbladet

→ Läs allt här!


apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM