Men jag hörde häromdagen från en vän som visste om någon som hade skrivit på Facebook att den här personen inte trodde att det råder något krig Ukraina. Därför sökte jag lite på nätet för att se hur utbrett detta är. Och det visade sig att det var ganska välkänt att det sprids sådana uppgifter på nätet.
Att Ukraina kriget inte är fake bevisar min förra artikel. Den handlar om att efter ett ryskt tillbakadragande från olika städer så har de lämnat en stor förödelse efter sig och många civila döda som ligger kvar på gatorna.
Man har dessutom funnit massgravar och andra ohyggliga lämningar som har begåtts. Det går alltså inte betvivla att kriget i Ukraina är ett verkligt krig och inte någonting som är fabricerat av medierna.
Men jag hörde häromdagen från en vän som visste om någon som hade skrivit på Facebook att den här personen inte trodde att det råder något krig Ukraina.
Därför sökte jag lite på nätet för att se hur utbrett detta är. Och det visade sig att det var ganska välkänt att det sprids sådana uppgifter på nätet.
Konspirationsteorier är annars inte något nytt. Länge förnekades till exempel att Coronaviruset överhuvudtaget existerade. Ja man förnekar till och med det var 19 islamister som utförde 11 september attentaten i USA 2001.
Man menar att det var amerikanerna själva som låg bakom detta för att kunna få ett svepskäl att starta krig mot muslimska länder.
Sådana här operationer brukar kallas falskt flagg. Det ska tilläggas att det har förekommit i historien och förekommer äkta så kallade falskt flagg men kriget i Ukraina är ett krig på riktigt och inte skapad av CIA eller av medierna.
Jag måste bara säga en sak när det gäller medierna. Oftast har jag varit väldigt kritisk mot så kallade mainstream media men i det här fallet så kan du lita på media när de rapporterar om ett verkligt krig i Ukraina och om ryska krigsbrott.
Historien kommer visa sig att de här krigsbrotten verkligen har skett då människor kommer bli dömda skyldiga i krigstribunaler över att ha gjort dessa brott.
Sanningen är krigets första offer myntade en amerikansk kvinna år 1915. Sprid därför inte lögner. Det ukrainska folket behöver inga fler lögner. De behöver sanningen.
Och sanningen vet vi som är frälsta vem det är det är: Jesus Kristus.
Ukrainarna behöver Jesus, ryssarna behöver Jesus, svenskarna behöver Jesus, ja alla människor behöver Jesus Kristus.
Låt oss därför ge människor Jesus. Jesus är människornas enda hopp och räddning. Det är bara han och endast han som kan frälsa och rädda.
Be också till Gud att kriget i Ukraina tar slut.
#Ukrainakriget #Fake news #Falskt flagg
Idag är det måndagen den 2 juni 2025, vecka 23 och klockan är 16:37. Rutger och Roger har namnsdag.
Fil. 2:8 Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-06-01 23:24
Be att våra 2 vuxna barn får träffa sina stora kärlekar!! I Jesu namn!!
Gud är närvarande när du läser Bibeln
Gud har farit upp under jubel: Profetia på Jesu himmelsfärd
Artisten Sebastian Stakset: ”Det var ett helvete jag levde i” - Malou Efter tio (TV4)
Yuval Raphael: Från terrorattack till Eurovision-succé - Grattis Israel till andraplatsen
Den legendariske pastorn Stanley Sjöberg har flyttat hem till Jesus
Kärnvapenhotet undanröjt: Vapenvila mellan Indien och Pakistan på plats
En ny påve redan vald - Leo XIV
Lars-goran Marklund - 01/06-25 06:30
(Man ska ha lust till det goda 💥👍) det väcker läslusten hos människan. Bibeln ska vara det rättesnöre som 💖Jesus Kristus undervisade om. ❤️Gud är alltid närvarande när man läser hans ord.
❤️Gud välsigna alla bedjare.
Bra ***