Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

TV

Om världen hatar dig - Nick Vujicic, predikanten utan armar och ben

Enligt Nick Vujicics självbiografi vägrade hans mamma att se honom eller hålla i honom på BB när sjuksköterskan höll honom framför sig, och hon och hennes man gick ut från sjukhuset.

Den australiske kristne predikanten Nick Vujicic har en TikTok-kanal, och i en video säger han detta tänkvärda:

If the world hates you because of Jesus, that's fine. If they hate Jesus becaus of you... That's a problem.

Om världen hatar dig på grund av Jesus, det är bra. Om de hatar Jesus på grund av dig... Det är ett problem.

Föddes utan armar och ben

Nicholas "Nick" James Vujicic, född 4 december 1982, är en australiensisk kristen evangelist och motivationstalare av serbiskt ursprung och VD för den icke-vinstinriktade organisationen Life Without Limbs (Liv utan Lemmar).

Nick Vujicic föddes i Melbourne och saknade redan vid födseln både armar och ben på grund av den mycket sällsynta Tetra-Amelia-sjukdomen.

Vägrade att se och hålla i honom

Enligt Nick Vujicics självbiografi vägrade hans mamma att se honom eller hålla i honom på BB när sjuksköterskan höll honom framför sig, och hon och hennes man gick ut från sjukhuset.

Ursprungligen var tårna på en av hans fötter sammansmälta. En operation gjordes för att separera tårna så att han kan använda dem som fingrar att ta tag i. Han hänvisar till det som sin kycklingklubba.

Pris för bästa skådespelare

Vujicic spelade huvudrollen i kortfilmen Fjärilscirkusen, och belönades som bästa skådespelare i en kortfilm.

Gift och har fyra barn

Nick Vujicic är gift med Kanae Miyahara och de har fyra barn tillsammans, två döttrar och två söner.

Besök gärna Nick Vujicics sajt: nickvujicic.com

2022-06-12 16:26

Ämne: Tetra-Amelia-sjukdomen, Nick Vujicic, TikTok, Life Without Limbs | Kategori: TV


0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det måndagen den 17 november 2025, vecka 47 och klockan är 07:50. Naemi och Naima har namnsdag.

Dagens ord

Psalm 23:1 - Herren är min herde, mig skall intet fattas.

Dagens kommun

Be för Svalöv!


Senaste bönämnet

2025-11-16 22:43
Be för en ung man som varit fast i missbruk att han blir fri och blir omvänd till Jesus och blir frälst och fri

1 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 16/11-25 19:11
(*Man ska lust tiill det goda* ) där ingår ("Den Heliga Anden") motivet med bön ser *Gud*och*Jesus*. Av tro får man leva. (Herrens stora dag) är inte långt borta eftersom det är sista tiden. Välsigna alla som Tror.

Skrevs i Kan vi be till den helige Ande?


Senaste bloggar och medier

  • FLSmidths topchef stopper på posten
  • ”Pas på med din fakta, Morten”: Lars Løkke langede ud efter Dansk Folkeparti
  • Togdrift genoptaget i København efter kortvarigt politiarbejde

Treenigheten

En Gud i tre personer: Fadern, Sonen och Anden – och Jesus är Sonen som blev människa.

Ingen har någonsin sett Gud. Den enfödde Sonen, som själv är Gud och är hos Fadern, han har gjort honom känd. (Joh 1:18)


Citatet

Kristus är antingen Herre över allt, eller inte Herre alls.
- Hudson Taylor (1832–1905)


Mest lästa artiklar idag

1. Kan vi be till den helige Ande?
2. Profetia från 2007: Trump ska bli en bedjande president - i två mandatperioder
3. Covid-19 och proportionerna
4. Vad hände med Jerusalems tempel och tempelplatsen?
5. Mikael Walfridsson: Paulus – Nådens evangelium och församlingens hemlighet

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.